Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Klienti Sberbank CZ dostanou zpět úplně všechny své úspory, na své si přijde i Kraj Vysočina. To vše za peníze České spořitelny

Sberbank CZ
Sberbank CZ
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Komentář Lukáše Kovandy: Dnes spadl kámen ze srdce klientům padlé banky Sberbank CZ. Její insolvenční správkyně Jiřina Lužová dnes podepsala s Českou spořitelnou smlouvu o smlouvě budoucí na koupi úvěrového portfolia banky v nominální hodnotě 47,1 miliardy korun. Česká spořitelna je tak na cestě k získání nejhodnotnější části majetku Sberbank CZ. Kupní cena činí lehce přes 41 miliard korun.

Z této částky zhruba 41 miliard budou vyplaceni do posledního haléře všichni klienti Sberbank CZ z řad jednotlivci a malých a středních firem, kteří v této bance před jejím pádem letos v únoru měli uloženo více než odpovídá ekvivalentu částky 100 tisíc eur. Úspory nad touto částkou totiž nejsou ze zákona pojištěny, takže klienti museli čekat právě na to, zda se podaří jejich úspory, tedy pohledávky za padlou bankou, získat právě z prodeje majetku Sberbank CZ.

Kraj Vysočina, jenž patřil k největším klientům Sberbank CZ a tedy i k těm, jejichž peníze jsou nejvíce ohroženy jejím pádem, si přijde minimálně na více než dvě miliardy korun z uvedené částky zhruba 41 miliard. Je ale možné, že se dočká vyplacené úplně celé své pohledávky ze Sberbank CZ, odpovídající 2,4 miliardy korun.

Konkurz je výsledkem insolvenčního řízení, které Pražský městský soud zahájil koncem letošního července. Žádost a zahájení insolvence podala sama Sberbank CZ, resp. její zmíněná likvidátorka Lužová. Stalo se tak proto, že se nepodařilo prodat aktiva Sberbank CZ. Likvidátorka je nabídla jiným bankám, ale jejich nabídnutá kupní cena nebyla dostatečná, aby výtěžek pokryl pohledávky věřitelů, anebo se zájemci o koupi banky stáhli.

Sberbank CZ musí mít své úvěrové portfolio zpeněženo do 12. prosince 2022. Po tomto datu z důvodu sankcí USA na ruskou Sberbank hrozí, že Sberbank CZ nebude mít přístup do svého hlavního bankovního systému. Sankce obsahují výjimku, ale její platnost končí právě 12. prosince. Úvěrové portfolio banky – nejedná se jen o hypotéky, ale třeba také podnikové úvěry a další podobné produkty – představuje zdaleka nejhodnotnější část majetku Sberbank CZ. Má ve svém celku účetní hodnotu přes 51 miliard korun, zatímco nominální hodnota majetku padlé banky je 61,6 miliardy korun.

Klienti, kteří si u padlé Sberbank CZ sjednali hypotéku, ji splácí nadále standardně, dle smlouvy. Nic se pro ně nemění. Hypotéku by však měli splácet jen po dobu smluvně dohodnuté fixace úrokové sazby.

Témata:  Sberbank CZ Česká spořitelna

Související

Aktuálně se děje

18. července 2024 17:36

Vláda schválila novou výši započitatelných nákladů na bydlení. Dojde také ke sjednocení částek pro byty v evidenci i mimo ni

Česká republika dlouhodobě podporuje ukrajinské občany, kteří hledají útočiště před ruskou agresí na Ukrajině. Zároveň usiluje o to, aby byla posílena jejich samostatná participace na úhradě základních životních potřeb včetně bydlení. Nyní mají někteří uprchlíci možnost bezplatně bydlet v nouzovém ubytování, od 1. září 2024 ale budou související podmínky upraveny. MPSV proto ve spolupráci s dalšími odborníky připravilo návrh, kterým podpoří tyto cizince i po skončení bezplatného nouzového ubytování. Pro zranitelné osoby bude nová částka činit 6 000 Kč měsíčně a pro ostatní osoby s dočasnou ochranou 4 000 Kč měsíčně.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Jsou vaše peníze v bezpečí? Přehled rizik při každodenním používání běžných bankovních účtů

V roce 2024 jsou běžné bankovní účty nezbytnou součástí života většiny lidí. Přestože moderní technologie a pokroky v zabezpečení bankovních systémů výrazně zlepšily ochranu uživatelů, stále existují bezpečnostní rizika, která je třeba brát v úvahu. Odborníci ze serveru Banky.cz dali dohromady nejvýznamnější rizika spojená s každodenním používáním běžných bankovních účtů.