Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zuno Bank přišla na fígl, jak neodvádět daně

Zuno Bank přišla na fígl, jak neodvádět daně

Foto: Zuno Bank

Nováček na tuzemském bankovním trhu neukazuje převratné produkty, ale přece vnáší do tuzemského bankovního systému jednu novinku. Přišel na to, jak neplatit daně.

Úroky jsou podle platných tuzemských norem příjmem, který je daněn srážkovou daní 15 % stejně jako kterýkoliv jiný. Z každého procenta úročení se tak reálně stane jen 0,85 %. Dvouprocentní zhodnocení na českém trhu nabízí například spořící účet AXA, díky daním se však reálně smrskne jen na 1,7 %.

Nová Zuno Bank přišla na to, jak dokonale využít české normy. Podle oficiálního výkladu české daňové legislativy není nutné odvádět daň, vznikne-li daňová povinnost nižší než jedna koruna. Díky zaokrouhlování směrem dolů se tak stane, je-li zdanitelný příjem nižší než 6,99 Kč. Daňová povinnost je jen 90 haléřů.

Zdá se to být jako směšná suma, pokud ale banka užije denního úročení, znamená to, že alespoň dle výpočtů banky, není nutné platit daně, je-li zůstatek na účtu nižší než 127 500 korun. Roční úrokový výnos z této sumy je při dvouprocentním úročení přibližně 2550 korun a na daních tak střadatel ušetří přes 380 korun.

Tento trik se daňovým úřadům pravděpodobně nebude líbit, zejména pokud se mu začnou přizpůsobovat i další banky. Jedná se jen o oficiální výklad, který je možné měnit bez legislativního procesu. Lze tedy očekávat, že se brzy změní. Zuno Bank tím však alespoň na nějakou dobu získává výhodu vyššího reálného úročení, aniž by ji to stálo jedinou korunu. Jediným finančním ústavem, který dokáže nabídnout vyšší zhodnocení bez výpovědní lhůty, je spořitelní družstvo MSD, které nabízí 2,8 % před zdaněním.

Témata:  Zuno bank

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 19:38

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.