Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ČNB ponechá základní úrokovou sazbu beze změny

Česká národní banka (ČNB) ponechá základní dvoutýdenní repo sazbu na rekordně nízké úrovni 0,75 procenta, domnívají se analytici. ČNB o tom bude rozhodovat na čtvrtečním měnovém jednání, kterého se nezúčastní Mojmír Hampl, viceguvernér ČNB.

„Česká národní banka ponechá základní úrokovou sazbu na 0,75 procenta. Výhled české ekonomiky se v posledních měsících zhoršil, na druhou stranu inflace zůstává relativně vysoká, což zřejmě zabrání ČNB v případném dalším snižování sazeb,“ řekl agentuře Mediafax Marek Hatlapatka, analytik společnosti Cyrrus.

„Slabá koruna a dopady zvýšení DPH, to jsou věci, které inflaci tlačí momentálně nahoru, ale pravděpodobně jen dočasně. A proto v nejbližších měsících neočekávám pohyb sazeb nahoru. Nejpravděpodobnějším scénářem podle mého názoru je, že sazby zůstanou po většinu ne-li po celý rok 2012 na současných úrovních,“ doplnil.

Také všech 20 analytiků oslovených agenturou Reuters se domnívá, že sazby budou ponechány beze změny.

Čtvrtečního měnového zasedání se podle informací ČNB nezúčastní viceguvernér Mojmír Hampl.

Od 8. února 2008 ČNB srazila základní úrokovou sazbu z tehdejších 3,75 procenta v osmi krocích o 300 bazických bodů na rekordně nízkou úroveň 0,75 procenta. Naposledy ji snížila 6. května 2010, od té doby ji už třináctkrát za sebou ponechala beze změny. Naopak k poslednímu zvýšení (o 0,25 procentního bodu) se odhodlala 7. února 2008.

Repo sazba je základní měnově-politická úroková sazba ČNB, kterou se úročí nadbytečná likvidita komerčních bank stahovaná ČNB prostřednictvím tzv. dvoutýdenních repo tendrů. Diskontní sazba zpravidla představuje dolní mez pro pohyb krátkodobých úrokových sazeb na peněžním trhu. ČNB ji využívá k úročení přebytečné likvidity, kterou banky u ČNB uloží přes noc. Lombardní sazba naopak znamená horní mez pro tento pohyb.

Témata:  Česká národní banka (ČNB)

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

19. června 2025 14:22

Zlato vítězí nad eurem. Centrální banky ho skupují jako nikdy

Zlato v roce 2024 přepsalo historii světových rezerv. Podle zprávy Evropské centrální banky vůbec poprvé předstihlo euro a stalo se – hned po americkém dolaru – druhým nejvýznamnějším rezervním aktivem centrálních bank. Na konci loňského roku představovalo 20 procent jejich oficiálních devizových rezerv, zatímco euro 16 procent. Dolar si drží vedoucí pozici s podílem 46 procent.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Donald Trump

Komentář

Trump náhle ustoupil od cel. Trhy zaskočil slabý dolar

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se zásadně přepočítala. Ve středu odpoledne středoevropského času bylo stále patrnější, že obchodní válku, kterou rozjela, nemá plně pod kontrolou. Alespoň podle vývoje kursu dolaru. Americká měna ji zradila. Trumpovi lidé čekali posilování dolaru, který ovšem místo toho oslaboval. Třeba česká koruna si vůči němu včera kolem půl čtvrté odpolední středoevropského času připisovala výrazné takřka procento.