ČNB ponechá základní úrokovou sazbu beze změny

Česká národní banka (ČNB) ponechá základní dvoutýdenní repo sazbu na rekordně nízké úrovni 0,75 procenta, domnívají se analytici. ČNB o tom bude rozhodovat na čtvrtečním měnovém jednání, kterého se nezúčastní Mojmír Hampl, viceguvernér ČNB.

reklama

„Česká národní banka ponechá základní úrokovou sazbu na 0,75 procenta. Výhled české ekonomiky se v posledních měsících zhoršil, na druhou stranu inflace zůstává relativně vysoká, což zřejmě zabrání ČNB v případném dalším snižování sazeb,“ řekl agentuře Mediafax Marek Hatlapatka, analytik společnosti Cyrrus.

„Slabá koruna a dopady zvýšení DPH, to jsou věci, které inflaci tlačí momentálně nahoru, ale pravděpodobně jen dočasně. A proto v nejbližších měsících neočekávám pohyb sazeb nahoru. Nejpravděpodobnějším scénářem podle mého názoru je, že sazby zůstanou po většinu ne-li po celý rok 2012 na současných úrovních,“ doplnil.

Také všech 20 analytiků oslovených agenturou Reuters se domnívá, že sazby budou ponechány beze změny.

Čtvrtečního měnového zasedání se podle informací ČNB nezúčastní viceguvernér Mojmír Hampl.

Od 8. února 2008 ČNB srazila základní úrokovou sazbu z tehdejších 3,75 procenta v osmi krocích o 300 bazických bodů na rekordně nízkou úroveň 0,75 procenta. Naposledy ji snížila 6. května 2010, od té doby ji už třináctkrát za sebou ponechala beze změny. Naopak k poslednímu zvýšení (o 0,25 procentního bodu) se odhodlala 7. února 2008.

Repo sazba je základní měnově-politická úroková sazba ČNB, kterou se úročí nadbytečná likvidita komerčních bank stahovaná ČNB prostřednictvím tzv. dvoutýdenních repo tendrů. Diskontní sazba zpravidla představuje dolní mez pro pohyb krátkodobých úrokových sazeb na peněžním trhu. ČNB ji využívá k úročení přebytečné likvidity, kterou banky u ČNB uloží přes noc. Lombardní sazba naopak znamená horní mez pro tento pohyb.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky