Pojistných událostí kvůli bouřkám ubylo, škoda však byla téměř stejná

Počet pojistných událostí v souvislosti s blesky v letošním prvním pololetí meziročně klesl o 22 procent na 1494. Plnění vyplácené pojišťovnami však činilo 46 milionů korun, tedy zhruba stejně jako před rokem. Vyplývá to z dat České asociace pojišťoven.

bouřky
reklama

"Letos evidujeme více pojistných událostí v souvislosti s bouřkami. Nejde jen o úder bleskem, ale i o škody způsobené přívalovým deštěm, krupobitím nebo silným větrem,“ řekla ČTK Ludmila Mončeková z Hasičské vzájemné pojišťovny.

Počet bouřkových dnů za rok se v Česku pohybuje v rozmezí 25 až 40 dnů a blesky každoročně způsobí několik požárů lidských obydlí. "V loňském roce 2020 hasiči evidovali celkem 43 požárů způsobených bleskem. Při nich byla zraněna jedna osoba a způsobeny škody za osm milionů korun," uvedl Rudolf Kramář z tiskového oddělení Hasičského záchranného sboru.

Ochrana proti bleskům není složitá, má však svá jasně daná pravidla. V případě budov je základem kvalitní a pravidelně kontrolovaný hromosvod a přepěťová ochrana pro spotřebiče uvnitř budovy. Pojišťovny obecně rozlišují dva druhy úderů blesku, přímý a nepřímý.

Přímý znamená, že blesk prošel skrz pojištěnou věc a svým tepelným účinkem ji poškodil, zdeformoval nebo způsobil požár, například střechy. "Přímé škody jsou kryté automaticky v rámci pojištění nemovitosti," upozornila Eva Svobodová z pojišťovny UNIQA. Nepřímý úder znamená, že blesk neuhodí přímo do pojištěného předmětu, ale někde blízko, přičemž vzhledem ke vzniklému elektromagnetickému poli nastane přepětí a poškodí se elektronické obvody spotřebičů, počítače či dalšího zařízení. Toto riziko však není zpravidla kryto v základním rozsahu pojištění.

I hromosvod je nutné v pravidelných intervalech kontrolovat. "Případná údržba vychází až z vykonané revize, kterou je třeba dělat s ohledem na třídu ochrany ve dvou až čtyřletých intervalech," uvedl Petr Němec z firmy GN Hromosvody. Lidé podle něho nejčastěji zanedbávají právě periodické revize, jež určují, zda je systém v dobrém stavu a stále tak odpovídá projektové dokumentaci. Často jsou v objektech úpravy, které je třeba řešit i v rámci ochrany před bleskem. Jde například o instalaci vzduchotechniky, Wi-Fi antén nebo úpravě komínů, podotkl.

Typický blesk trvá jen zhruba čtvrt vteřiny, má však obrovskou sílu. Napětí může dosáhnout až 50 milionů voltů a dovede vytvořit energii 250 kWh. Bouřky jsou typické zejména pro letní měsíce. Každý rok jich je po celém světě na 16 milionů.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky