Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hypotéka bez nemovitosti: Jaké má výhody a nevýhody?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Hypotéka bez nemovitosti je cestou, jak si vyřídit hypotéku dopředu a získat ž na 3 roky času na výběr bydlení.

Hypotéka bez nemovitosti

Pokud plánujete nákup nemovitosti, ale ještě jste nenašli tu pravou, nebo víte že danou nemovitost budete kupovat až za půl roku, požádejte o hypotéku bez nemovitosti. Díky ní získáte až 3 roky na výběr bydlení nebo investiční nemovitosti.

Podmínky pro získání hypotéky bez nemovitosti jsou stejné jako u jakékoli jiné hypotéky.

S bankou se dohodnete na podmínkách hypotéky, následně vyplníte žádost o hypotéku a domluvíte se na dodání potřebných podkladů. Po schválení hypotéky bankou a podpisu smlouvy máte zafixovanou úrokovou sazbu a připravené peníze k čerpání. 

Na trhu mohou být různé podmínky pro získání hypotéky bez nemovitosti a každá banka vám předem řekne, kolik času na pořízení nemovitosti máte. Například Komerční banka nabízí u hypotéky bez nemovitosti svým klientům na výběr bydlení až 3 roky.  

U hypoték můžete ze zákona jednou za rok předčasně splatit až 25 % dlužné částky bez poplatků. To platí i u hypotéky bez nemovitosti – v momentě, kdy už  ji splácíte.

Výhody a nevýhody hypotéky bez nemovitosti

Jako každý hypoteční úvěr má i hypotéka bez nemovitosti své klady a zápory.

Mezi výhody patří jednoznačně:

Nemusíte si dělat starosti, že nebudete mít peníze – máte je schválené ještě předtím, než najdete nemovitost. Prodávajícímu jen řeknete, že máte hypotéku bez nemovitosti a peníze tak máte rychle k dispozici. Máte až 3 roky na výběr nemovitosti. Jakmile si nemovitost vyberete, peníze máte rychle k dispozici.

Za nevýhody hypotéky bez nemovitosti se dá považovat následující:

Částka, na kterou si hypotéku bez nemovitosti berete, nelze lehce navýšit. Pokud bude nemovitost dražší než vaše smluvená hypotéka a vy budete potřebovat více peněz, musíte si s bankou sjednat novou hypotéku s novou úrokovou sazbou a vyřešit, co dělat s tou stávající. Ke stávající hypotéce si můžete dodatečně sjednat také neúčelovou část – ovšem celý sjednávací proces vás čeká znovu. Fixovat úrokovou sazbu v době stoupajících úroků nemusí být moc výhodné.   

Témata:  hypotéky

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Novinky v nájemním právu: Jak se změní pravidla pro vyklizení bytu

Od poloviny roku 2025 má začít platit novela občanského soudního řádu, která přináší přínos pro pronajímatele. Nový institut rozkazu k vyklizení umožní nahradit klasickou žalobu v případech neoprávněného setrvání nájemce po skončení nájmu. Tato změna by měla usnadnit a zrychlit proces vystěhování neplatících či problematických nájemců, říká advokátka Kateřina Obertová z  advokátní kanceláře endors.