Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hypotéka bez nemovitosti: Jaké má výhody a nevýhody?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Hypotéka bez nemovitosti je cestou, jak si vyřídit hypotéku dopředu a získat ž na 3 roky času na výběr bydlení.

Hypotéka bez nemovitosti

Pokud plánujete nákup nemovitosti, ale ještě jste nenašli tu pravou, nebo víte že danou nemovitost budete kupovat až za půl roku, požádejte o hypotéku bez nemovitosti. Díky ní získáte až 3 roky na výběr bydlení nebo investiční nemovitosti.

Podmínky pro získání hypotéky bez nemovitosti jsou stejné jako u jakékoli jiné hypotéky.

S bankou se dohodnete na podmínkách hypotéky, následně vyplníte žádost o hypotéku a domluvíte se na dodání potřebných podkladů. Po schválení hypotéky bankou a podpisu smlouvy máte zafixovanou úrokovou sazbu a připravené peníze k čerpání. 

Na trhu mohou být různé podmínky pro získání hypotéky bez nemovitosti a každá banka vám předem řekne, kolik času na pořízení nemovitosti máte. Například Komerční banka nabízí u hypotéky bez nemovitosti svým klientům na výběr bydlení až 3 roky.  

U hypoték můžete ze zákona jednou za rok předčasně splatit až 25 % dlužné částky bez poplatků. To platí i u hypotéky bez nemovitosti – v momentě, kdy už  ji splácíte.

Výhody a nevýhody hypotéky bez nemovitosti

Jako každý hypoteční úvěr má i hypotéka bez nemovitosti své klady a zápory.

Mezi výhody patří jednoznačně:

Nemusíte si dělat starosti, že nebudete mít peníze – máte je schválené ještě předtím, než najdete nemovitost. Prodávajícímu jen řeknete, že máte hypotéku bez nemovitosti a peníze tak máte rychle k dispozici. Máte až 3 roky na výběr nemovitosti. Jakmile si nemovitost vyberete, peníze máte rychle k dispozici.

Za nevýhody hypotéky bez nemovitosti se dá považovat následující:

Částka, na kterou si hypotéku bez nemovitosti berete, nelze lehce navýšit. Pokud bude nemovitost dražší než vaše smluvená hypotéka a vy budete potřebovat více peněz, musíte si s bankou sjednat novou hypotéku s novou úrokovou sazbou a vyřešit, co dělat s tou stávající. Ke stávající hypotéce si můžete dodatečně sjednat také neúčelovou část – ovšem celý sjednávací proces vás čeká znovu. Fixovat úrokovou sazbu v době stoupajících úroků nemusí být moc výhodné.   

Témata:  hypotéky

Aktuálně se děje

16. května 2024 10:57

Spoření na důchod: Jak si díky penzijnímu spoření snížit daňový základ

Plánovaná důchodová reforma počítá s postupným zhoršováním výpočtu starobního důchodu a poklesu náhradového poměru při odchodu do starobního důchodu. Vlastní spoření a investování na důchod bude ještě důležitější, než je tomu nyní. Zodpovědní občané si přitom mohou díky penzijnímu spoření snižovat daňový základ. 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Praská realitní bublina v Číně, Peking v obavě stupňuje svoji odezvu. Ohrožené je i Česko

Na čínském realitním trhu jde do tuhého. Peking totiž dnes přišel s dosud nejrazantnějšími zásahy, jež mají zvrátit zrychlující – a vlastně již rekordní – propad cen nemovitostí. Zejména dochází k odstranění administrativně vynucované spodní hranice – jakési „podlahy“ – hypotečních sazeb. Současně se Peking snaží podnítit místní vlády v jednotlivých čínských provinciích, aby domy vykupovaly a přetvářely je v sociálně dostupné bydlení.