Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stavebnictví zažívá nejhorší měsíce za posledních 10 let, ceny stavebního materiálu klesají

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Duben a květen jsou z pohledu stavebního trhu nejhorší měsíce za posledních 10 let. Květen je přitom zatím ještě horší než duben v počtu objednávek stavebního materiálu, současná situace na stavebním trhu tak nahrává lidem, kteří chtějí rekonstruovat. Velká část cen stavebního materiálu je teď na nejnižší ceně, vyplývá ze zjištění společnosti Betonpres.

„V našem oboru sledujeme pokles objednaných střešních tašek. V prvním kvartálu to bylo o 20 procent oproti loňsku, druhý kvartál se zatím nese v duchu poklesu poptávky mezi 60 a 70 procenty,“ říká Michal Ponec z firmy Betonpres.

Podle něj se projevuje skutečnost, že si lidé z důvodu vysokých úrokových sazeb přestali již v minulém roce brát hypoteční úvěry, a to se pak propisuje i do trhu se stavebním materiálem. „Stavební trh jde vždy ve zhruba půlročním až ročním zpoždění za zbytkem ekonomiky. Lidé začali šetřit někdy v září, a to se v našem segmentu projevuje nyní. Duben a květen jsou vůbec nejhoršími měsíci za posledních 10 let. Květen je zatím letos přitom ještě horší než duben, co je opravdu neobvyklé. S oteplením se totiž začíná stavět,“ popisuje Ponec.

Na nižší poptávku reaguje rodinná firma snížením ceny o 10 procent. „Zlevnily energie, a tím se nám pomalu daří vyjednávat lepší částky za vstupní suroviny. Na trhu jsme 30 let, a za tu dobu jsme ještě nikdy nešli s cenou dolů,“ uvažuje Ponec, podle kterého mohou z této situace těžit lidé, jež chtějí rekonstruovat. Kvůli vyšším úrokovým sazbám je právě rekonstrukce cenově přijatelnější než stavba, a navíc zvyšuje hodnotu nemovitosti. „Nyní lze sehnat nejen levnější stavební materiál, ale také k vám doputuje dříve. Například v minulém roce se někdy na střešní tašky muselo čekat i 3 měsíce. Nyní mohou být u zákazníka už do pěti dnů,“ říká.

Situace se podle firemních propočtů zvrátí v momentě, kdy úrokové sazby hypoték klesnou a vrátí se na přirozenější úroveň. „Jakmile hypotéky zlevní, stavební trh se začne zhruba s půlročním až ročním zpožděním revitalizovat, což může znamenat opětovné zvýšení cen,“ uzavírá Ponec.

Témata:  stavebnictví

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy