Stavebnictví zažívá nejhorší měsíce za posledních 10 let, ceny stavebního materiálu klesají

Duben a květen jsou z pohledu stavebního trhu nejhorší měsíce za posledních 10 let. Květen je přitom zatím ještě horší než duben v počtu objednávek stavebního materiálu, současná situace na stavebním trhu tak nahrává lidem, kteří chtějí rekonstruovat. Velká část cen stavebního materiálu je teď na nejnižší ceně, vyplývá ze zjištění společnosti Betonpres.

Ilustrační fotografie
reklama

„V našem oboru sledujeme pokles objednaných střešních tašek. V prvním kvartálu to bylo o 20 procent oproti loňsku, druhý kvartál se zatím nese v duchu poklesu poptávky mezi 60 a 70 procenty,“ říká Michal Ponec z firmy Betonpres.

Podle něj se projevuje skutečnost, že si lidé z důvodu vysokých úrokových sazeb přestali již v minulém roce brát hypoteční úvěry, a to se pak propisuje i do trhu se stavebním materiálem. „Stavební trh jde vždy ve zhruba půlročním až ročním zpoždění za zbytkem ekonomiky. Lidé začali šetřit někdy v září, a to se v našem segmentu projevuje nyní. Duben a květen jsou vůbec nejhoršími měsíci za posledních 10 let. Květen je zatím letos přitom ještě horší než duben, co je opravdu neobvyklé. S oteplením se totiž začíná stavět,“ popisuje Ponec.

Na nižší poptávku reaguje rodinná firma snížením ceny o 10 procent. „Zlevnily energie, a tím se nám pomalu daří vyjednávat lepší částky za vstupní suroviny. Na trhu jsme 30 let, a za tu dobu jsme ještě nikdy nešli s cenou dolů,“ uvažuje Ponec, podle kterého mohou z této situace těžit lidé, jež chtějí rekonstruovat. Kvůli vyšším úrokovým sazbám je právě rekonstrukce cenově přijatelnější než stavba, a navíc zvyšuje hodnotu nemovitosti. „Nyní lze sehnat nejen levnější stavební materiál, ale také k vám doputuje dříve. Například v minulém roce se někdy na střešní tašky muselo čekat i 3 měsíce. Nyní mohou být u zákazníka už do pěti dnů,“ říká.

Situace se podle firemních propočtů zvrátí v momentě, kdy úrokové sazby hypoték klesnou a vrátí se na přirozenější úroveň. „Jakmile hypotéky zlevní, stavební trh se začne zhruba s půlročním až ročním zpožděním revitalizovat, což může znamenat opětovné zvýšení cen,“ uzavírá Ponec.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky