Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slovensko zřídí na hranicích zvláštní pruhy pro očkované proti covidu-19

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Slovenská policie po zintenzivnění kontrol dodržování karanténních povinností zřídí zejména na velkých hraničních přechodech zvláštní jízdní pruh pro cestující, jež byli očkováni proti covidu-19. ČTK o tom dnes informovala mluvčí policejního prezidia Denisa Bárdyová.

Od nadcházejícího pátku bude Slovensko až na výjimky vyžadovat při vstupu do země karanténu u lidí neočkovaných proti covidu-19. Šéf opozičních sociálních demokratů (Směr-SD) a expremiér Robert Fico ohlásil, že poslanci nechají zmíněné nařízení přezkoumat ústavním soudem. Česká diplomacie dala najevo, že slovenský postup komplikuje situaci v pohraničí a že o tom chce s Bratislavou jednat.

Od pondělí slovenská policie v souvislosti s dřívějším rozhodnutí vlády začala na vybraných hraničních přechodech kontrolovat, zda cestující dodržují povinnosti ohledně elektronické registrace při vstupu do země či splnění podmínek pro výjimky z karantény. Menší hraniční přechody byly uzavřeny. Proti tomu se konaly protesty na hranicích s Českem v pondělí i dnes, kdy podle policie poslanec slovenské sněmovny na přechodu Horné Srnie/Brumov-Bylnice napadl policistu, který utrpěl drobné poranění ruky. Zákonodárce byl zadržen. Předseda krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko Marian Kotleba na sociální síti napsal, že zadrženým je poslanec jeho strany Peter Krupa.

"Přitvrzení proticovidových opatření na slovenské straně hranic způsobuje v pohraničí nemalé komplikace. Naše vlády jsou v kontaktu. S mým slovenským kolegou Ivanem Korčokem jsme se dohodli, že předložíme seznam nejpalčivějších problémů, které nastaly a je nutné je řešit," napsal dnes na twitteru český ministr zahraničí Jakub Kulhánek.

"Tam, kde je to možné, zejména na velkých silničních přechodech, bude vytvořen co největší možný počet jízdních pruhů, přičemž jeden bude určen pro očkované osoby," uvedla slovenská policejní mluvčí Bárdyová.

Zatímco v současnosti turistům při cestách na Slovensko z Česka a z dalších asi čtyř desítek zemí stačí potvrzení o negativním výsledku testu na koronavirus, od pátku se karanténě vyhnou cestující, kteří byli očkováni proti covidu-19. Výjimka z karantény bude platit pro některé profese či pro tranzit cestujících přes Slovensko. V přechodném období se karanténě vyhnou i ti neočkovaní lidé, jež přes hranice dojíždějí za prací. Zpřísnění režimu na hranicích Bratislava zdůvodnila snahou zamezit šíření nakažlivější koronavirové mutace.

Slovenská policie po poledni informovala, že policisté na hranicích odbavují cestující průběžně. Upozornila ale na možnost zdržení hlavně ráno a odpoledne. V pondělí se vytvářely kolony na dálničním slovensko-maďarském hraničním přechodu Čunovo/Rajka u Bratislavy.

Podle slovenských médií v pondělí protestovalo asi 300 lidí na hraničním přechodu s Českem Vrbovce/Velká nad Veličkou proti jeho uzavření pro dopravu. Jde o jeden z menších hraničních přechodů, které vláda uzavřela v zájmu jednodušší kontroly osob překračujících hranice.

Expremiér Fico ohlásil, že jeho strana sbírá podpisy pod návrh, aby ústavní soud přezkoumal vyhlášku hlavního hygienika, na jejímž základě nebude karanténa při vstupu na Slovensko vyžadována zejména od cestujících očkovaných proti covidu-19. Fico tvrdil, že vyhláška je v rozporu s ústavou, podobné povinnosti lze podle něj zavést jen zákonem. Zmínil rovněž, že podle ústavy má každý slovenský občan právo na svobodný vstup do země. Opozice během dřívější silné vlny koronavirové infekce neuspěla u ústavního soudu s návrhem na zrušení tehdy platného nouzového stavu stavu a zákazu vycházení.

Témata:  Slovensko covid pas očkování Koronavirus COVID-19 hranice

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy