Profil editora - Natálie Novoměstská

ČTK

ČTK

Ekonomický deník MoneyMAG.cz využívá k obohacení svého denního zpravodajství také licenčního práva agenturního obsahu ČTK (Czech Press Agency).

Napište autorovi

Přečtěte si poučení o sbírání a ukládání informací, souvisejících s vaším dotazem.

Ilustrační fotografie

Z Ekvádoru se stala klíčová země pro pašování drog, nejčastěji putují s banány

Aktuality

Z Ekvádoru se stala klíčová tranzitní země pro pašování drog, a to hlavě kokainu. Tamní policie oznámila, že od začátku roku zabavila 151 tun omamných látek, z toho více než 135 tun kokainu. To bylo třetí největší množství na světě, píše dnes agentura EFE. Kokain skrze lodní přepravu často míří do Evropy. Pašeráci používají maskování v bednách s banány, které jsou důležitým vývozním zbožím této latinskoamerické země.

Moneta Money Bank

Další české banky čelí kybernetickým útokům. Nefungují weby ani online bankovnictví

Aktuality

Výpadky webů a internetového a mobilního bankovnictví dnes postihly Raiffeisenbank a Monetu Money Bank. Oznámily to na sociální síti X, dříve twitteru. Zpomaleně fungují také internetové stránky pražské burzy, které čelily kybernetickému útoku už ve středu spolu s weby dalších pěti českých bank. Podle IT expertů za středečním útokem stáli hackeři z Ruska.

Ilustrační fotografie

E.ON od září zlevní některým klientům plyn, bude o čtvrtinu pod cenovým stropem

Aktuality

Energetická společnost E.ON od září zlevní plyn všem svým stávajícím zákazníkům, kteří nemají fixovanou cenu. Týkat by se to mělo přibližně 140.000 klientů. Oproti současnosti jim klesnou ceny o 16 procent, vůči vládnímu cenovému stropu pak budou nižší až o čtvrtinu. Firma zároveň do dalších týdnů zvažuje i možné úpravy cen elektřiny. Společnost E.ON o tom informovala ČTK. Ceny energií postupně snižují i ostatní dodavatelé v Česku.

Chmel, ilustrační fotografie

Sklizeň chmele bude průměrná, negativní vliv na cenu piva to mít nemá

Ekonomika

Pěstitelé očekávají průměrnou úrodu chmele, což by nemělo mít negativní vliv na cenu piva. Řekl to dnes ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) na chmelnici u Loun. Ceny potravin obecně klesají s tím, jak zpomaluje inflace, nic podle Výborného nenasvědčuje tomu, že by cena za půl litr točeného piva překonala 70 korun. Pěstitele chce ministerstvo zemědělství nadále podporovat, získají část peněz z balíčku krizové pomoci Evropské unie. Předseda Svazu pěstitelů chmele ČR Luboš Hejda čeká, že letošní úroda stoupne k 6000 tun.

Česká národní banka (ČNB)

ČNB: Dluhy českých domácností u bank v červenci přesáhly 2,21 bilionu korun

Finance

Dluhy českých domácností u bank v červenci přesáhly 2,21 bilionu korun, meziměsíčně stouply o 5,2 miliardy korun. Zadlužení firem vzrostlo o 22,1 miliardy na 1,32 bilionu korun. Také meziročně byly dluhy domácností i firem vyšší, u domácností to bylo zhruba o 104 miliard korun a u firem o 58 miliard korun. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes na webu zveřejnila Česká národní banka (ČNB).

Ilustrační fotografie

Nezaměstnaných v Německu v srpnu přibylo, vliv má slabá ekonomika

Ekonomika

Počet lidí bez práce v Německu se v srpnu podle sezonně přepočtených údajů zvýšil o 18.000 na 2,63 milionu. Dnes to v předběžné statistice oznámil Spolkový úřad práce, podle kterého míra nezaměstnanosti zůstala na 5,7 procenta. Za růstem nezaměstnanosti vidí šéfka úřadu práce Andrea Nahlesová vliv slabého výkonu německé ekonomiky.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Uchazeči budou mít u zkoušek na SŠ dva pokusy i při třech přihláškách

Aktuality

Na jednotné přijímací zkoušky budou mít uchazeči o středoškolské studium v roce 2024 dva pokusy, i když by zřejmě mohli podávat tři přihlášky. Pokud zákonodárci schválí změnu zákona, mohli by přihlášky posílat elektronickou cestou. Přitom by si školáci měli sami stanovovat pořadí přihlášek na obory a školy, kde by chtěli studovat nejvíc. Umožněno by mělo být i podávání papírových přihlášek. Na jednání sněmovního školského výboru to dnes řekli ministr školství Mikuláš Bek (STAN) a vrchní ředitel sekce vzdělávání a mládeže ministerstva školství (MŠMT) Jan Mareš.

Ilustrační fotografie

Cena piva v Praze by po změně DPH mohla překročit 70 Kč za půllitr

Ekonomika

Pražské restaurace v červenci prodávaly půllitr dvanáctistupňového piva v průměru za 64,30 Kč. Loni to bylo 58,80 Kč, meziročně se tedy cena zvýšila o více než devět procent. Po zvýšení DPH na točené pivo by tak cena mohla příští rok překročit 70 korun. ČTK to dnes řekl Luboš Kastner z Asociace malých a středních podniků s odkazem na data z pokladních systémů společnosti Dotykačka, která je poskytuje zhruba 8000 podnikům v Česku. V celé ČR činila v červenci průměrná cena 54 korun, zatímco loni ve stejném období to bylo 49,80 Kč. Cena se tak zvýšila o více než osm procent.

Komerční banka

České banky čelí kybernetickým útokům. Klienti se nemohou přihlásit do bankovnictví

Aktuality

Některé české banky se potýkají s výpadky internetového a mobilního bankovnictví nebo svých webů. Problémy hlásí Komerční banka, Česká spořitelna, ČSOB, Air Bank i Fio banka. Vyplývá to ze sdělení jejich mluvčích a informací na sociální síti X, dříve twitter. Mluvčí České bankovní asociace (ČBA) Radek Šalša ČTK řekl, že banky zaznamenaly kybernetické útoky, podle mluvčího Fio banky Jakuba Heřmánka jde o organizovaný útok ze zahraničí. ČTK zjišťuje vyjádření Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Náhradní výživné zřejmě bude stát vyplácet po čtyři roky, schválila Sněmovna

Důchody a sociální podpora

Náhradní výživné za neplatiče alimentů bude stát zřejmě vyplácet až čtyři roky místo nynějších dvou let. Podle vládních odhadů budou náklady více než 200 milionů korun ročně. Prodloužení doby výplaty vláda navrhla v reakci na problémy s vymáháním výživného po dlužnících u soudů nebo v exekucích. Sněmovna dnes změnu schválila i hlasy opozičních poslanců ANO a SPD už v prvním kole projednávání. Novelu tak nyní dostane k projednání Senát.

Ilustrační fotografie

Rodičovský příspěvek má od ledna vzrůst o 50 tisíc na 350 tisíc, schválila Sněmovna

Důchody a sociální podpora

Rodičovský příspěvek se patrně zvýší od ledna o 50.000 Kč na 350.000 korun. Růst se bude týkat podle vládní novely, kterou v dnešním úvodním kole podpořila Sněmovna, dětí narozených od začátku příštího roku. Opoziční hnutí ANO a SPD prosazují vzhledem k míře inflace razantnější růst dávky až na 400.000 korun. Předlohu, jež má také zjednodušit komunikaci s úřady práce, nyní posoudí sociální výbor. Bude na to mít poloviční, měsíční lhůtu.

Ilustrační fotografie

Narušení letecké dopravy v Británii může trvat několik dní, varoval ministr

Aktuality

Několik dnů může trvat úplné vyřešení rozsáhlého narušení letů do Británie a z Británie po pondělním technickém problému, který postihl řízení letového provozu. Uvedl to v rozhovoru s BBC ministr dopravy Mark Harper. Dodal, že vládní úředníci nevěří, že potíže způsobil kybernetický útok. Letecké společnosti a letiště, včetně pražského letiště, varují, že letecký chaos pokračuje i dnes.

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Poslanci budou moci dnes jednat na mimořádné schůzi do půlnoci

Aktuality

Poslanci budou moci dnes jednat o uzákonění energetických společenství, zkrácení doby oddlužení, růstu rodičovského příspěvku nebo o delším vyplácení náhradního výživného do půlnoci místo do obvyklých 19:00. Sněmovna o tom rozhodla hned v úvodu mimořádné schůze svolané z podnětu koalice na návrh vládních stran. V hlasování jej podpořili všichni přítomní poslanci, tedy i opoziční.

déšť

V části Čech bude vydatně pršet, na Moravu a do Slezska dorazí silné bouřky

Aktuality

V Čechách bude až do úterního rána vydatně pršet. Nejintenzivnější déšť očekávají meteorologové v centrálním pásu Čech od jihu k severu, a to hlavně dnes pozdě večer a v noci. Na Moravě a ve Slezsku zase hrozí silné až velmi silné bouřky s přívalovým deštěm. Po deštích se mohou hladiny některých řek odvodňujících zejména Jeseníky, Beskydy, Bílé Karpaty a také toky v jižních a středních Čechách zvednout na první, tedy nejnižší povodňový stupeň.

Ilustrační fotografie

Požárů fotovoltaik v ČR přibývá, podle komory za to mohou neodborné instalace

Aktuality

Požárů fotovoltaických elektráren v Česku v posledních měsících skokově přibývá. Hasičský záchranný sbor letos od ledna do konce července evidoval 45 požárů těchto systémů. V předchozích letech jich bylo kolem 15 ročně. Podle inženýrské komory jsou nejčastější příčinou neodborné instalace fotovoltaik a podcenění jejich bezpečnosti. Dnes o tom informovala Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT).

Ilustrační fotografie

Jurečka: Průměrná domácnost platí za energie o 62 procent víc než před 2 lety

Ekonomika

Průměrná domácnost platila v červnu za energie o 15 procent víc než před rokem a o 62 procent víc než před dvěma lety. Nejvíc zdražení postihlo penzisty, rodiny neúplné, s nízkým příjmem či z malých obcí a také vlastníky domů. Zjištění Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí (RILSA) dnes na tiskové konferenci představil ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle něj se díky zastropování cen energií i příspěvku na bydlení podařilo situaci zvládnout, je ale potřeba se připravit na přicházející topnou sezonu a dál podnikat úsporná opatření.

Ilustrační fotografie

Průměrná marže čerpacích stanic je nižší než v minulosti, řekl Stanjura

Ekonomika

Průměrná marže čerpacích stanic je v současnosti nižší než v předchozích letech. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Kontroly, které provádělo ministerstvo v létě, podle něj neodhalily zneužití srpnového zvýšení spotřební daně na naftu. Skokové zdražení paliv je podle něj výsledkem vývoje na trhu.

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

12. července 2024 20:18

11. července 2024 12:43

Léto přináší nejen vysněné dovolené, ale i více dopravních nehod

Léto je tady a s ním i doba vytoužených dovolených. Pro mnoho Čechů to znamená sbalit kufry, naložit auto a vyrazit na cestu za sluncem do jihoevropských destinací. To výrazně ovlivňuje provoz na českých dálnicích a silnicích 1. třídy, zejména na jižních tazích. Bohužel, s intenzivnější dopravou v tomto období roste i počet dopravních nehod. Podle analýzy Portálu nehod totiž na komunikacích směřujících na jih České republiky v době prázdnin naroste počet nehod oproti průměru celého roku o 20 %.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy