Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Z Ekvádoru se stala klíčová země pro pašování drog, nejčastěji putují s banány

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Z Ekvádoru se stala klíčová tranzitní země pro pašování drog, a to hlavě kokainu. Tamní policie oznámila, že od začátku roku zabavila 151 tun omamných látek, z toho více než 135 tun kokainu. To bylo třetí největší množství na světě, píše dnes agentura EFE. Kokain skrze lodní přepravu často míří do Evropy. Pašeráci používají maskování v bednách s banány, které jsou důležitým vývozním zbožím této latinskoamerické země.

Ekvádorská policie dnes oznámila, že jen v přístavech zabavila 48 tun drog, které měly být naloženy na lodě a vyplout do zahraničí. Častou destinací je Evropa a přístavy ve Španělsku, Portugalsku a Nizozemsku, odkud pak narkotika putují na další evropské trhy.

Pašeráci nejčastěji používají k přepravě zakázaných látek přes oceán zásilky banánů, které Ekvádor vyváží do celého světa. Právě v jedné takové zásilce v polovině srpna bylo v distribučním centru obchodního řetězce Albert v Klecanech u Prahy nalezeno 646 kilogramů kokainu. Minulý týden v zásilce s banány z Ekvádoru španělská policie objevila 9,5 tuny kokainu.

Ekvádor se stal významnou zemí pro vývoz kokainu pro pašeráky z Peru a Kolumbie. Obě země patří k předním světovým producentům kokainu. Zločinecké organizace často bojují o kontrolu území, a to hlavně na pobřeží. To vedlo k prudkému zvýšení kriminality v zemi. Počet vražd se za posledních pět let zčtyřnásobil z 5,8 na 25,2 vraždy na 100.000 obyvatel, což je nejvyšší údaj od doby, kdy Ekvádor vede tento druh statistiky. V České republice podle statistického úřadu bylo zaznamenáno vloni 150 vražd na 10,85 milionu lidí, kteří žili v zemi. To je 1,4 vraždy na 100.000 obyvatel.

Témata:  drogy banány

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

15. července 2024 10:41

Český Green Deal je tu. Fialova vláda ho chce schválit nyní v čase dovolených. Jen pohonné hmoty kvůli němu mají zdražit o 10 Kč/l

V příštím týdnu má Fialova vláda na programu projednání opravdové „bomby“, totiž české verze Green Dealu. Ne náhodou během dovolených. Veřejnost má přes léto na starosti jiné, příjemnější věci. Ostatně balíček EU s názvem „Fit for 55“, klíčová složka celounijního Green Dealu, se před třemi lety schvaloval raději také během prázdnin.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy