Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ekonomka: ČR jediná v EU ve výkonnosti ekonomiky nedosáhla předcovidových úrovní

ekonomika
ekonomika
Foto: Pixabay

ČR jako jediná země EU ještě ve výkonnosti ekonomiky nedosáhla předcovidových úrovní. Na dnešním českém exportním fóru, které v Praze pořádá Asociace exportérů, to řekla hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

Česko podle ní hledá nový model růstu - mělo by řešit především situaci na trhu práce, zajistit cenovou stabilitu a zkrotit veřejné finance. Prezident Hospodářské komory ČR Zdeněk Zajíček a prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jan Rafaj se dnes shodli na tom, že Česko zaostává ve strategických investicích do energetiky či technické infrastruktury, což negativně ovlivňuje konkurenceschopnost tuzemských výrobků a služeb v zahraničí.

Evropská ekonomika má to nejhorší za sebou, její oživení ale bude křehké a pomalé, uvedla Horská. Připomněla horší výkon německé ekonomiky, která jako jediná v eurozóně bude letos zřejmě v recesi. Problémy německé ekonomiky mají podle ní stejné příznaky jako v ČR, tedy přebujelou byrokracii, dluhy vůči dopravní a energetické infrastruktuře, nízký objem investic do vědy a výzkumu, vysoké ceny energií či velký podíl automobilového průmyslu, který je cyklický.

Pozitivní zprávou pro české exportéry je to, že česká koruna přestala posilovat, uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. V horizontu následujících měsíců je podle něj pravděpodobnější scénář dalšího oslabení koruny. Mezi důvody patří například očekávaný avizovaný pokles úrokových sazeb České národní banky, zatímco Evropská centrální banka by sazby mohla spíše ještě zvýšit, dodal.

Pro zvýšení konkurenceschopnosti českých výrobků a služeb v zahraničí je podle prezidenta Hospodářské komory ČR Zajíčka klíčové, aby byly co nejdříve zahájeny strategické investice do energetiky nebo dopravy a zjednodušena administrativa pro přijímání pracovní síly z okolních zemí. Důležité je také posílit technickou infrastrukturu, ve které má například Polsko a Německo před Českou republikou desetiletý náskok, či se zaměřit na rozvoj vzdělávání českých studentů, uvedl Zajíček na dnešním exportním fóru. "Jsme ve tvrdé soutěži s ostatními státy. Pokud nebudeme dodávat konkurenceschopné výrobky, zchřadneme a zůstaneme s drahými energiemi v Evropě sami," řekl.

Prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Rafaj k tomu doplnil, že Česko vyčerpalo svůj konkurenční potenciál po revoluci v roce 1989, a musí proto hledat nové způsoby, jak prosazovat přidanou hodnotu tuzemských výrobků a služeb na zahraničních trzích. Do Česka je podle něj potřeba nalákat především investory, kteří se v poslední době stáhli z Číny a hledají bezpečnější prostředí. Na exportním fóru také zdůraznil důležitost ekonomické diplomacie. "Česká republika má na to být úspěšná. Musíme firmám pomoci dobudovat prostředí, aby měly co exportovat," řekl.

Témata:  ekonomika

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

12. července 2024 20:18

12. července 2024 12:12

Více než pětina českých řidičů zažila mikrospánek. Únava za volantem vloni způsobila rekordní počet nehod

Počet nehod zaviněných únavou řidiče dramaticky stoupá, s více než 600 incidenty za prvních pět měsíců letošního roku. Experti doporučují využití moderních bezpečnostních technologií v autech, mezi něž patří také palubní kamery britského výrobce Nextbase. Ty umožňují doplnit „smart“ funkce nových aut i do vozů staršího data výroby.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Pilulka v krizi: Akcie na historickém minimu, chybějící finanční prostředky a boj o přežití

Online lékárna Pilulka, kdysi vycházející hvězda českého trhu, se v současnosti nachází v kritické situaci. Akcie společnosti na pražské burze klesly na historické minimum, což je odrazem turbulentního období poznamenaného neúspěšnou expanzí a širším zpomalením elektronického obchodu. Navzdory snahám o zlepšení finanční situace společnost stále nemá dostatek kapitálu a její budoucnost zůstává nejistá. Vedení společnosti však věří v lepší zítřky.