Strážníci za jeden den sesbírali z ulic Brna přes 330 stříkaček po narkomanech

Brněnští strážníci ve čtvrtek při mimořádné akci Jehla sesbírali v ulicích či parcích 333 injekčních stříkaček a jehel po narkomanech. Jejich sbírání se ale věnují i po celý rok, jen loni jich z brněnských ulic odstranili přes 3700. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí strážníků Jakub Ghanem.

Ilustrační fotografie
reklama

Více než polovina aplikačních pomůcek, které strážníci našli ve čtvrtek, byla z Tkalcovské ulice. "Tam jich objevili 176. Špatnou bilanci má i Husovická ulice a park u Koliště, kde hlídky městské policie nalezly shodně 31 aplikačních pomůcek. Infekční odpad potom převezli k odborné likvidaci," uvedl mluvčí.

Aplikační pomůcky sbírají strážníci příležitostně po celý rok, speciální akce Jehla se pravidelně koná na jaře a letos při ní v Brně strážníci posbírali 250 stříkaček. Ke čtvrteční mimořádné akci je vedly opakované případy nálezů injekčních stříkaček dětmi. Například nedávno se poranil o stříkačku u zábrdovické mateřské školy pětiletý chlapec, který musel s matkou na vyšetření do Dětské nemocnice. O něco starší skupina hochů si pak hrála v židenické ulici Pod sídlištěm, kde jeden zakopl tak nešťastně, že se mu při pádu pohozená jehla zapíchla do nohy.

"V Řečkovicích si zase fňukající dvouletá holčička během procházky postěžovala mamince na nepříjemný tlak na chodidle. Když si matka prohlédla gumovou botičku, našla v ní zabodnutou injekční stříkačku. Nebylo jisté, jestli se o ni děvčátko poranilo, i přesto jehla pro jistotu putovala na odborný rozbor," doplnil Ghanem.

Především rodiče by měli poučit své děti, aby na nalezené stříkačky a jehly nesahaly. Při nálezu je vhodné se obrátit na městskou policii, strážníci mají pro odstranění potřebné vybavení a jsou proškolení. Pokud by se dospělí rozhodli odklidit stříkačku sami, vždy by měli postupovat se zvýšenou opatrností a v ideálním případě ji uchopit v rukavicích nebo aspoň do kapesníku. Je nutné vyvarovat se jakéhokoli kontaktu s jehlou. Doporučuje se vložit stříkačku do PET lahve a pečlivě ji uzavřít víčkem.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky