Český důchodce (76) pašoval drogy za miliony. Celníci ho zadrželi po příletu z Brazílie

Celníci na pražském letišti Václava Havla odhalili v zavazadle šestasedmdesátiletého Čecha zásilku kokainu. Ve dvojitém dně batohu našli 2,1 kilogramu drogy. Zda byl kokain určen pro tuzemský trh, nebo měl pokračovat do zahraničí, je předmětem vyšetřování. ČTK to dnes sdělila mluvčí ruzyňských celníků Šárka Miškovská. Senior přicestoval z brazilského Sao Paula přes Lisabon.

Drogy, ilustrační fotografie

"Senior byl předán Národní protidrogové centrále Policie ČR k zahájení trestního stíhání pro podezření ze spáchání trestného činu nedovolené výroby a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy," uvedla Miškovská. Podle mluvčí Národní protidrogové centrály (NPC) Barbory Kudláčkové muži hrozí osm až 12 let vězení.

Celníci objevili kontraband při běžné kontrole zavazadel cestujících. "Pašerákovo zavazadlo nejprve podrobili kontrole rentgenem. Zájem celníků vzbudilo podezření na dvojité dno v černém látkovém batohu. Při vlastní fyzické kontrole byla provedena detekční zkouška na přítomnost omamných a psychotropních látek, která pozitivně reagovala na kokain," uvedla Miškovská.

Množství odhalené drogy (2101,8 gramu) by na černém trhu mělo hodnotu několika milionů korun. Podle údajů v poslední výroční zprávěNPC se cena za gram kokainu na černém trhu v Praze pohybuje kolem 2000 korun. Na pašování a distribuci kokainu z Jižní Ameriky se podle protidrogové centrály významnou měrou podílejí západoafrické zločinecké skupiny, nejčastěji z Nigérie. Občané ČR jsou v rámci mezinárodních organizovaných kriminálních skupin zneužívaní převážně jako kurýři, kdy kokain pašují buď v cestovních zavazadlech nebo v trávicím traktu. Tito lidé většinou pocházejí z velmi špatných sociálních podmínek. Kurýři jsou najímáni k pašování menších zásilek kokainu od jednoho do pěti kilogramů.

Pražské letiště je v poslední době využíváno jako tranzitní i cílová destinace stále většího počtu kurýrů. V loňském roce bylo v Česku zajištěno 27,4 kilogramu kokainu, z toho deset kilogramů odhalila celní správa. Proti roku 2016 bylo loni zajištěného kokainu o 12 kilogramů méně, rekordních 120 kilogramů bylo objeveno v roce 2015.

Témata: důchodci | drogy | MoneyMAG.cz

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky