Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lipavský: Všechny možnosti jsou otevřené. I setrvání ve vládě Petra Fialy

Jan Lipavský
Jan Lipavský
Foto: Wikimedia Commons

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) se rozhodl zkrátit svou návštěvu Spojených států a do České republiky se vrátí v neděli místo plánovaného úterý. Tuto informaci sdělil v pátek České televizi (ČT). V pondělí jej čeká schůzka s premiérem Petrem Fialou (ODS), na které rovněž oznámí rezignaci na svou pozici ve vládě.

Premiér Petr Fiala v úterý oznámil svůj záměr navrhnout odvolání vicepremiéra pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) k 30. září. Bartoš na tuto zprávu reagoval s rozčilením a označil ji za podraz, přičemž zdůraznil, že s premiérem jednal jen několik hodin před tímto oznámením a Fiala mu nic takového nenaznačil. Ve středu, během jednání kabinetu, Bartoš potvrdil, že Piráti končí ve vládě, i když o tom nyní hlasují členové strany.

Jan Lipavský v rozhovoru pro ČT vyjádřil svůj nesouhlas s rozhodnutím Pirátů vystoupit z vlády. Přestože ve straně skončí, uvedl, že neplánuje přestoupit do jiného politického subjektu. Je zajímavé, že v médiích se objevily spekulace o tom, že by mohl zůstat ve vládě jako nestraník a připojit se k jiné vládní straně. 

Ministr zahraničí Jan Lipavský oznámil, že odejde od Pirátů, protože by nemohl souhlasit s výroky, které padly na tiskové konferenci strany ve Sněmovně, například s tvrzením poslankyně Olgy Richterové, že slabý premiér podlehl kmotrům. Podle předsedy pirátských poslanců Jakuba Michálka premiéra tlačili k odvolání Ivana Bartoše někteří občanští demokraté, což však tito ministři popřeli.

V kontextu vládní krize se prezident Petr Pavel setká s předsedy všech pěti koaličních stran na Pražském hradě. Uvedl, že se k návrhu na Bartošovo odvolání nevyjádří, dokud nebude znát všechny souvislosti. Prezident zdůraznil, že jakékoli změny ve vládě by neměly narušit stabilitu v Česku, a očekává od premiéra Fialy jasné informace o složení vlády a kompetencích jednotlivých ministrů. Ministr dopravy Martin Kupka byl navíc pověřen realizací digitalizace stavebního řízení.

„Všechny možnosti jsou otevřené,“ uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) na dotaz České televize, zda bude pokračovat ve funkci po rezignaci ministrů za pirátskou stranu. Nicméně zopakoval, že příští týden podá demisi a ukončí členství ve straně, protože s kroky strany nesouhlasí. Současně oznámil, že v pondělí bude jednat s premiérem Petrem Fialou.

„Platí, že v pondělí podám rezignaci, jak jsem k tomu byl vyzván,“ uvedl Lipavský po jednáních v New Yorku, kde je společně s prezidentem Petrem Pavlem. Jak bude na fóru on sám hlasovat prozradit nechtěl. „Myslím si ale, že jsem dal jasně najevo, že s tím krokem, s vystoupením s vlády, nesouhlasím,“ uvedl Lipavský.

V současnosti není ani jisté, zda by případně pokračoval ve vládě v dresu jiné strany nebo jako nestraník. „Určitě vstup do žádné strany neplánuji, uvidíme, co přinesou další dny, já to nechci předbíhat a v tuto chvíli komentovat,“ uvedl Lipavský, který zároveň oznámil, že v pondělí bude jednat s premiérem Petrem Fialou.

Vyjádření k Zelenskému

Lipavský svými slovy naznačuje, že iniciativu ukrajinského prezidenta Zelenského vnímá jako důležitý krok k posílení obranných schopností Ukrajiny. „Je to sada požadavků,“ zdůrazňuje, čímž ukazuje, že za touto iniciativou stojí jasné cíle, a to nejen získání zbraní, ale také zajištění bezpečnostních garancí a perspektivy členství v NATO. Tento přístup poukazuje na snahu Ukrajiny nejen bránit se, ale i stabilizovat svou pozici na mezinárodní scéně. V kontextu současného konfliktu je takový krok nezbytný pro zajištění trvalého míru a bezpečnosti v regionu.

Témata:  Jan Lipavský (Piráti) Petr Fiala (ODS)

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy