Češi s naučili cestovat, počty mrtvých či vězněných se drží, řekl šéf konzulátů

Za turistickou sezonu ministerstvo zahraničí zaznamenává v posledních deseti letech s drobnými výkyvy každý rok zhruba 150 úmrtí českých občanů, 300 uvězněných, 100 hospitalizovaných českých turistů a podobný počet nehod. Podle vrchního ředitele právní a konzulární sekce Černínského paláce Martina Smolka se ukazuje, že se Češi naučili cestovat a jsou obezřetnější. Připraveno pomoci je jim aktuálně 108 úřadů, a to nejen na úrovni velvyslanectví. Smolek to uvedl na dnešní tiskové konferenci k zahájení letní turistické sezony.

Ilustrační fotografie

Podle prezentovaných dat klesly na počátku druhého desetiletí počty turistů, kteří v zahraničí potřebovali hospitalizovat, zhruba z 280 na 100. Výrazně ubylo také těch, kteří byli uvězněni, a to ze zhruba 450 na 300. V souvislosti s riziky, která mohou při cestách hrozit, ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) vyzval cestovatele k používání informačnímu systému Drozd, který je dostupný pomocí digitální aplikace a informuje registrované cestovatele v případě změn a hrozeb v místě pobytu.

V loňské letní turistické sezoně zahynulo v zahraničí 139 Čechů a obětí trestných činů se stalo 330 občanů České republiky. Víc než 90 Čechů muselo být podle MZV v zahraničí hospitalizováno. Registrační systém Drozd používali loni cestovatelé nejvíc při výpravách do Řecka, kam se před cestou nahlásilo 4149 lidí. Následovaly Turecko, Chorvatsko, Egypt, Itálie, Španělsko, Tunisko, ale i Spojené státy americké, Rakousko nebo Bulharsko. Obecně se podle Smolka registrují nejčastěji cestovatelé do Thajska, Izraele a Egypta.

Zvýšenému zájmu Čechů o letní dovolené v zahraničí vyšlo ministerstvo vstříc zřízením konzulárních jednatelství v Barceloně, Burgasu, Rijece a Splitu. "Ukázalo se, že fyzická přítomnost našich kolegů je pro zvládnutí konzulárního náporu v turisticky exponovaných lokalitách stěžejní," uvedl náměstek Smolek. Ministerstvo letos registrační systém připomíná v informační kampani v on-line prostoru, rádiích a billboardech.

Stejně jako v minulých letech budou i letos v turisticky exponovaných destinacích - Bulharsku a Chorvatsku, pomáhat turistům čeští policisté.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky