Ve Sněmovně se rozhořel spor kvůli stavu legislativní nouze

Ve Sněmovně se dnes dopoledne rozhořel spor kvůli vyhlášenému stavu legislativní nouze, v němž chce vláda zrychleně schvalovat sporný návrh na omezení mimořádné červnové valorizace důchodů. Odmítavé reakce opozičních poslanců vyvolala slova předsedy lidoveckých poslanců Marka Výborného o tom, že bez včasného přijetí penzijní novely hrozí státu značné hospodářské škody. Dolní komora musí trvání stavu legislativní nouze potvrdit a do řádné debaty jen k této záležitosti se aktuálně hlásí šest desítek zákonodárců.

Poslanecká sněmovna
reklama

Vláda podle Výborného nikdy nezpochybňovala letošní mimořádné zvýšení důchodů související s mírou růstu cen. Očekávala podle něho, že celkové náklady budou 15 miliard, nejvýše 20 miliard korun. Lednová inflace ale podle Výborného překročila předpoklady a odhad nákladů valorizace penzí vzrost na 35 miliard korun. "Hrozí značné hospodářské škody," prohlásil Výborný, který legislativní nouzi označil za krajní nástroj.

"Rovnice, že důchodce se rovná hospodářská škoda, je absurdní," komentovala vystoupení Zuzana Ožanová (ANO). Obdobně se vyjádřil Jan Hrnčíř (SPD), podle kterého je připodobňování penzistů k pohromám nesmysl. "Jestli si myslíte, že je valorizace důchodů ohrožením této republiky, že je ohrožením lidským práv nebo že hrozí hospodářské škody, tak to jste hodně na omylu. Okradete české důchodce," poznamenal Jaroslav Foldyna (SPD). Výborný se proti takové interpretaci svých slov ohradil.

Někteří poslanci ANO tvrdili, že bylo dostatečně dlouho předem zřejmé, že lednová inflace bude vysoká. Předsedkyně frakce ANO Alena Schillerová vyzvala vládu k tomu, aby důchodovou novelu ze Sněmovny stáhla, v případě přijetí podle ní skončí u Ústavního soudu. "Vyhnete se obrovské ostudě," řekla. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) varoval před dopady mimořádné červnové valorizace penzí podle nynějších zákonných pravidel na státní rozpočty v dalších letech. "Stane se z toho trvalý valorizační výdaj," uvedl.

Průměrný měsíční důchod vzroste podle novely od června o 760 korun místo o předpokládaných 1770 korun. Stát podle důvodové zprávy ušetří za letošek 19,4 miliardy korun a příští rok 33 miliard korun.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky