Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V USA znovu padl rekord, přibylo přes 65 000 nakažených za jediný den

Koronavirus COVID-19
Koronavirus COVID-19
Foto: Pixabay

Spojené státy znovu překonaly rekord v nárůstu počtu nakažených koronavirem za 24 hodin, když do čtvrtečního večera zaznamenaly přes 65.500 nových případů nákazy. Uvedla to Univerzita Johnse Hopkinse (JHU), která monitoruje oficiální statistiky z celého světa. Jiné zdroje ráno přinášely nižší čísla, která ale také potvrzovala nepříznivý trend. Na vzestupu je po 841 nově nahlášených úmrtích i křivka znázorňující vývoj bilance obětí, uvádí deník The New York Times (NYT).

Největší přírůstky v posledních dnech hlásí nejlidnatější americké státy Kalifornie, Texas a Florida. Zároveň jde o státy, které mezi prvními na jaře začaly uvolňovat karanténní opatření. Jen ve dvou státech USA je podle aktuálních dat nákaza na ústupu.

Na řadě míst úřady zastavují uvolňování restrikcí, případně omezení zpřísňují ve snaze zabránit dalšímu šíření. Vzhledem k rozmachu epidemie nemoci covid-19 pohasínají naděje, že se brzy podaří znovu nastartovat americkou ekonomiku, která v posledních měsících silně utrpěla, domnívá se agentura Reuters. Ta napočítala ve čtvrtek 60.565 nově ohlášených případů nákazy, což jako JHU také označila za rekord. Stejně je tomu v případě NYT, který ale evidoval ještě o několik stovek nakažených méně. Od začátku jeho šíření se v USA virus SARS-CoV-2 potvrdil u více než 3,1 milionu lidí.

Experti se obávají, aby se trend nově infikovaných brzy nepřeklopil i do počtů denních zemřelých s covidem-19. Nový přírůstek bilance úmrtí spojovaných s covidem-19 opět mírně zvýšil denní průměr za uplynulý týden, přičemž rekordních 120 nových úmrtí ohlásila Florida. Celková bilance už v USA převýšila 133.000 mrtvých.

Denní maxima v počtu nakažených přišla ve čtvrtek i z několika méně lidnatých států, včetně Alabamy, Montany a Wisconsinu. Texas má rekord už počtvrté v řadě, skoro 11.000 nově odhalených případů. Denní přírůstky infikovaných jsou v posledních dvou týdnech proti předchozím 14 dnům vyšší asi ve 40 z celkem 50 amerických států. Současný rozmach nákazy se nejvíce dotýká jihu a západu země.

"Nacházíme se ve velice těžké situaci," řekl uznávaný epidemiolog Anthony Fauci, který je i poradcem Bílého domu. Znovuotevírání ekonomiky v USA "přeskočilo veškeré doporučené etapy", řekl Fauci v rozhovoru se serverem The Hill. "To není dobrý způsob, jak postupovat. Musíme to znovu promyslet a udělat to jinak," dodal. Spojené státy by podle něj měly pozastavit rušení ochranných opatření, zároveň by se ale neměly znovu zcela uzavírat.

Prezident Donald Trump, který v začátcích pandemie nebezpečí plynoucí z nákazy bagatelizoval a pak tlačil na co nejrychlejší otevírání ekonomiky, trvá na tom, že za novými případy je větší a lepší testování. "Otestovali jsme 40 milionů lidí. Pokud bychom místo toho udělali 20 milionů, byla by těch případů polovina, a tak dále," napsal na twitteru.

Odborníci však upozorňují, že v posledních týdnech se zvyšují také ukazatele, které na absolutním počtu provedených testů nezávisejí, například poměr pozitivních k negativním testům. Podle serveru Worldometers jsou Spojené státy co do počtu provedených testů na milion obyvatel na 25. místě ze všech zemí.

Alarmující míra pozitivity u testů na nový koronavirus je v posledních dnech hlášena zejména z Arizony, Texasu a Floridy. Floridský okres Miami-Dade ve čtvrtek evidoval pozitivní nález ve třetině nově vyhodnocených případů, píše na svém webu CNN. Za poslední dva týdny údajně ukazatel dosahuje 24 procent.

O zhoršující se epidemii vypovídá i situace ve floridských nemocnicích. NYT v reportáži uvádí, že na 43 jednotkách intenzivní péče z celkových 207 už nejsou žádná volná místa a nemocnice se rychle snaží zvyšovat kapacity a posilovat personál. "To, co teď zažíváme, odpovídá jedné havárii autobusu denně, každý den, a pořád se to sčítá," řekl hlavní epidemiolog jedné z nemocnic v Tampě John Sinnott.

Témata:  USA Koronavirus COVID-19

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy