Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V karanténě je kvůli podezření na koronavirus asi 100 Středočechů

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Ve Středočeském kraji je nyní kvůli podezření na nakažení koronavirem v domácí karanténě zhruba 100 lidí, řekla ČTK mluvčí krajské hygienické stanice Dana Šalamunová. Hejtmanství svolalo na úterý 3. března bezpečnostní radu, uvedla v tiskové zprávě Helena Frintová z krajského úřadu.

Všichni lidé, kteří jsou v domácí izolaci, byli podle Šalamunové poučeni, jak mají dále postupovat a na koho se v případě problémů obrátit. V karanténě musí zůstávat 14 dní. Kolik lidí v kraji bylo na možnou nákazu koronavirem testováno, mluvčí neuvedla.

Středočeský kraj svolává na úterý 3. března bezpečnostní radu. "Na základě informací o postupu ústředních orgánů a dle přijatých opatření orgánů ochrany veřejného zdraví doporučí bezpečnostní rada další adekvátní kroky k zabránění vzniku epidemie, včetně možných postupů dle pandemického plánu Středočeského kraje," uvedla Frintová. Kraj je podle ní připraven použít i krizová opatření, aby bylo ochráněno zdraví obyvatel.

V současné době se kraj snaží zajistit dostatečné množství desinfekčních prostředků a osobních ochranných prostředků pro zdravotníky v oblastních nemocnicích a sociálních zařízeních, řekla hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Hlavním cílem je podle ní to, aby tato zařízení byla v dostatečné míře předzásobena.

Lidé by měli podle doporučení bezpečnostní rady státu zvážit zejména cesty do regionů severní Itálie, které jsou koronavirem nejvíce postižené, zejména do oblasti Lombardie a Benátska. Lidé, kteří se z postižených regionů Itálie vracejí, by měli sledovat svůj zdravotní stav, a v případě zjištění příznaků nemoci by měli telefonicky kontaktovat svého lékaře.

V Česku bylo v Národní referenční laboratoři Státního zdravotního ústavu (SZÚ) na nový koronavir dosud testováno 135 vzorků, některé opakovaně. Žádné podezření na koronavirus se v ČR zatím nepotvrdilo.

V Číně se začal nový typ koronaviru šířit začátkem loňského prosince, do Evropy se nemoc dostala o necelé dva měsíce později. První tři případy ohlásili lékaři 24. ledna ve Francii, následovaly Německo a Finsko. V Evropě je nyní 14 mrtvých, z toho 12 v Itálii, kde se v pátek 21. února vyskytl první případ úmrtí Evropana na nemoc COVID-19, a dva ve Francii. Itálie je s více než 450 nakaženými třetí zemí po pevninské Číně a Jižní Koreji. Nakažených je celosvětově přes 82.000.

Témata:  Koronavirus COVID-19 koronavirus zdravotnictví

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy