V Česku řádily silné bouřky. Hasiči měli 1 350 zásahů

V Česku o víkendu působily škody silné bouřky s přívalovým deštěm, který zvedal hladiny vodních toků. Hasiči za oba dny vyjížděli kvůli bouřkám k více než 1350 zásahů. Odčerpávali vodu z budov, odklízeli spadlé stromy a vyprošťovali auta. V sobotu blesková povodeň zaplavila deset domů a zničila cesty v Pusté Rybné na Svitavsku a voda natekla také do suterénu v pražské Thomayerově nemocnici. V neděli hasiči evakuovali seniory z domova důchodců v Heřmanově Městci a další lidi v obcích na Chrudimsku, vodu čerpali také ze školy v Brně-Žebětíně.

Ilustrační fotografie

Před víkendovými bouřkami s krupobitím varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Pro dnešek předpověděl intenzivnější srážky než v sobotu, na většině území očekával úhrny až kolem 80 litrů na metr čtvereční. Až 100 milimetrů mohlo podle výstrahy meteorologů někde napršet na Vysočině, jižní Moravě, v části Pardubického, Středočeského a Zlínského kraje a na Prostějovsku. Třeba v Pardubickém kraji dnes na některých místech spadlo až 90 litrů na metr čtvereční, v Konárovicích na Kolínsku podle meteorologů přes 115 litrů. Výstraha před bouřkami s extrémním stupněm nebezpečí platila do 22:00.

Za neděli v souvislosti s bouřkami a přívalovými dešti hasiči vyjížděli do 20:00 k 778 událostem. Nejvíce v Pardubickém kraji, kde evidují víc než 200 zásahů, uvedl na twitteru Hasičský záchranný sbor ČR. V kraji bylo odpoledne bez dodávky elektřiny asi 800 domácností, oznámila společnost ČEZ.

V Heřmanově Městci na Chrudimsku odpoledne přetekl rybník a voda zaplavila do výše zhruba jednoho metru domov důchodců. Hasiči seniory evakuovali do vyšších pater objektu. Voda v obci zalila hlavní silnici, policie ji opakovaně uzavírala. Na Chrudimsku hasiči evakuovali také několik lidí v obcích Vápenný Podol a Hrbokov a také asi deset domů v obci Míčov. V Morašicích voda zatopila domy, fotbalové hřiště a sportovní areál, valila se ulicemi Lanškrouna a Litomyšle, kde hasiči čerpali vodu z nemocnice.

V Luži řeka Novohradka vystoupala po 14:30 na nejvyšší třetí povodňový stupeň, po 20:00 klesla na druhý a před 22:00 na první povodňový stupeň. Další vzedmuté hladiny v Pardubickém kraji začaly klesat odpoledne. Nárůst může pokračovat u Novohradky na středním a dolním toku. Hasiči kvůli tomu začali stavět zábrany v Hrochově Týnci. V Kojicích na Pardubicku dnes našli šestapadesátiletého muže v kaluži vody, jeho úmrtí vyšetřuje policie. Nařídila zdravotní pitvu. K možnosti, že by mužova smrt nějak souvisela s přívalovými dešti, se policie nevyjádřila.

Ve středních Čechách bylo hasičských výjezdů kvůli počasí téměř 150, nejpostiženější bylo Kolínsko. V Sendražicích a také ve Vysoké u Příbramě hasiči odčerpávali vodu z rybníků, aby nezatopila přilehlé domy. Na Vysočině se ve Žďáru nad Sázavou dostala řeka na druhý povodňový stupeň, zatopené byly sklepy některých domů. Hasiči vodu odčerpali stejně jako v obci Počítky na Žďársku, kde hrozilo přelití rybníku. V Praze se dnes voda prohnala zoologickou zahradou, video zveřejnil ředitel zahrady Miroslav Bobek na facebooku a twitteru. "Ještě ani neskončila omezující opatření kvůli koronaviru a už nám kus zoo propláchl příval vody od Bohnic," uvedl. Dodal, že návštěvníci v pondělí neuvidí lachtany, jejich bazén se bude vypouštět a čistit.

Při sobotních bouřkách podle meteorologů dosáhly někde krátkodobé úhrny srážek 40 litrů na metr čtvereční. Týkalo se to zejména okolí Železné Rudy a Frýdlantska, ale také Zlínského kraje nebo pražské Libuše. Nejvyšší úhrn téměř 53 milimetrů za 24 hodin meteorologové naměřili v Kořenově v Jizerských horách, ještě vyšší podle nich mohl být v okolí Borovnice na Žďársku, kde řeka Svratka přechodně vystoupala na třetí povodňový stupeň.

Za sobotní odpoledne a večer hasiči evidují v České republice 600 zásahů kvůli bouřkám. Běžný denní průměr všech zásahů hasičů je přitom 328. Nejvíce práce měli ve Zlínském, Jihomoravském, Pardubickém a Středočeském kraji a také v Praze. V Pusté Rybné na Svitavsku v sobotu blesková povodeň podle prvních odhadů nadělala škody za miliony korun, řekla ČTK starostka obce Helena Pazderová. Lidé ze zhruba deseti domů se kvůli zničeným cestám dnes nemohli autem dostat z domu. Voda v domech vyplavila přízemí.

Stromy v sobotu padaly na silnice a elektrická vedení. Ve Skalici u České Lípy spadl vzrostlý strom na kostel svaté Anny, hasiči z něj vyvedli 12 účastníků mše. Na Třebíčsku se vyvrácený strom opřel o jiný a hrozilo, že spadne na domy a na silnici. Ze dvou domu kvůli tomu preventivně evakuovali 11 lidí. V Brně hasiči odklízeli strom spadlý na auto, v hlavním městě a Zlínském kraji vyprošťovali auta uvízlá v zatopených podjezdech nebo nánosech bahna.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky