Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Česku je 995 nakažených, distribuci respirátorů provázely spory

Koronavirus Covid-19
Koronavirus Covid-19
Foto: Pixabay

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku stoupl na 995, dnes přibylo zatím 106 případů. Z nemoci se již vyléčilo šest lidí, ale několik pacientů leží ve velmi vážném stavu v nemocnicích v Praze a Brně.

V krajích dnes pokračovala distribuce ochranných pomůcek, které v pátek dorazily z Číny. Na způsob rozdělování zdravotnického materiálu si však stěžovali hejtmani, a vláda tak jejich distribuci změní. Pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) také vyzval premiéra Andreje Babiše (ANO), aby odvolal ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). Podle předsedy vlády na to teď ale není vhodná chvíle.

Hejtman Vysočiny pověřený vedením Asociace krajů Jiří Běhounek (ČSSD) v České televizi uvedl, že ministerstvo zdravotnictví fatálně selhává v zásobování svých organizací ochrannými prostředky. Z páteční dodávky respirátorů, totiž ministerstvo odebralo 200.000 respirátorů, ačkoli zásilka byla určena pouze pro silové složky státu a kraje. Do regionů tak šlo méně ochranných pomůcek. V páteční zásilce z Číny bylo 1,1 milionu respirátorů. Netolický ze stejného důvodu požaduje, aby Vojtěcha nahradil ve funkci ministra zdravotnictví jeho náměstek a předseda Ústředního krizového štábu Roman Prymula.

Podle Babiše není Netolického výzva na místě. Na výměnu ministra není uprostřed příprav na šíření infekce nového typu koronaviru vhodná chvíle. Vláda však změní model distribuce ochranných pomůcek, které začnou do Česka proudit z Číny. Ministerstvo zdravotnictví bude zásobovat pouze svoje nemocnice, zbytek bude proudit do krajů přes ministerstvo vnitra. Sto tun ochranných pomůcek z obřího letounu Ruslan, který má dnes dorazit do Pardubic, už podle nového modelu rozdělí v noci na neděli mezi záchranáře a nemocnice ministerstvo vnitra, řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Letoun má přistát v Česku půl hodiny před půlnocí, o několik hodin se opozdí. V následujících šesti týdnech by měla ochranné pomůcky pravidelně přivážet tři letadla čínských aerolinek týdně. Dnes ráno mělo do Prahy přiletět letadlo společnosti China Eastern se sedmi miliony roušek. I to má podle informací na twitteru ministra Hamáčka zpoždění, ale už je na cestě. Vnitro nakupuje v Číně i stovky plicních ventilátorů, které pomáhají s dýcháním při těžkém zápalu plic.

Za pátek přibylo 124 nakažených novým koronavirem, dnem s nejvyšším nárůstem tak zůstává čtvrtek 19. března s 205 případy. Dnes do 18:00 přibylo dalších 106 lidí s nákazou. Nikdo zatím onemocnění COVID-19 v Česku nepodlehl. Testů bylo od propuknutí epidemie provedeno přes 13.700. Nejvíce pozitivních případů je v Praze a Středočeském kraji, mezi nakaženými je více mužů než žen.

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně přijala další dva pacienty ve velmi vážném stavu, jedním z nich je zubař z Uničova. Oba jsou napojeni na plicní ventilátor. Jednoho vážného pacienta mělo zařízení již dříve. Koronavirem se nakazila také lékařka z gynekologicko-porodnického oddělení kolínské nemocnice, zařízení přijalo mimořádná opatření. Lidé, kteří s ní byli v rizikovém kontaktu, podstupují testy. V Thomayerově nemocnici v Praze-Krči jsou čtyři zdravotní sestry nakažené nemocí COVID-19, na výsledky testů páté se čeká. Dvě se nakazily od pacienta, který je v současné době hospitalizovaný ve vážném stavu ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze (VFN).

Dnes přibyli dva vyléčení lidé. Jeden z nich byl hospitalizoavný v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem a byl jedním z první vlny nemocných z Děčínska. Uzdravila se také studentka z Ekvádoru, která se léčila v pražské Nemocnici Na Bulovce. Tři předchozí dosud vyléčení pacienti byli také z Děčínska. V pátek se pak uzdravila žena z Frýdku-Místku. Několik pacientů zůstává ve velmi vážném stavu.

Krize těžce doléhá na firmy i celou ekonomiku, která by letos mohla nejnovějších odhadů hlavního ekonoma poradenské společnosti Deloitte Davida Marka klesnout o deset procent. Propad ekonomiky by měl být doprovázen rychlým růstem počtu nezaměstnaných, dvouciferným poklesem vývozu, dovozu i průmyslové výroby, poklesem inflace ke konci roku a propadem veřejných financí do deficitu přes pět procent HDP, míní.

Od půlnoci na dnešek začala pro takzvané pendlery platit přísnější pravidla. Přes hranice smějí pouze s vyplněným formulářem od zaměstnavatelů doplněným navíc každodenním razítkem. Policie dává razítka na hranicích každému ráno při výjezdu a po příjezdu zpět. Od pondělí platí v Česku zákaz volného pohybu lidí. Nevztahuje na cesty do zaměstnání, nezbytné cesty za rodinou, pro základní životní potřeby nebo do zdravotnických zařízení.

Policie se od pátku zabývá zvukovou nahrávkou ze sociálních sítí, podle níž má být v Česku v noci na pondělí nebo po dosažení tisícovky nakažených novým koronavirem zaveden zákaz vycházení. Ženě, která informaci šířila, hrozí podle Babiše až osm let vězení. Dopustila se podle něj trestného činu šíření poplašné zprávy.

Stát nicméně dál apeluje na veřejnost, aby dodržovala nařízená restriktivní opatření, jinak hrozí ještě drastičtější. Ne všichni to ale dodržují. Data o platbách bankovními kartami shromážděná v minulém týdnu iniciativou českých technologických firem COVID19CZ ukázala, že 46 procent lidí vracejících se z Itálie aspoň jednou nedodrželo podmínky dvoutýdenní karantény.

První tři případy oznámilo Česko 1. března, od té doby stát postupně zavedl mimořádná opatření proti šíření nákazy. V zemi platí nouzový stav, výrazné omezení cestování, pohybu i běžného života, lidé mohou vycházet jen se zahalenými ústy a nosem. Jsou zavřené školy, restaurace, lidé mohou nakupovat jen potraviny či drogerii, až do odvolání se zastavil kulturní i sportovní život.

Témata:  Koronavirus COVID-19 Česko

Aktuálně se děje

24. května 2024 15:53

24. května 2024 10:49

23. května 2024 10:31

Předpověď počasí na noc a pátek 24. května

Přes naše území bude postupovat k severozápadu mělká tlaková níže, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy