Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Téměř 900 tisíc důchodců v Česku nežije důstojný život a potýká se s chudobou

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Až 889.000 seniorů v Česku nežije důstojný život a potýká se s příjmovou chudobou a související rezignací na život. Vyplývá to z průzkumu k projektu Neviditelní, za nímž stojí společnost Provident Financial, Spotřebitelské fórum a Centrum ekonomických a tržních analýz (CETA). Cílem projektu je upozornit na problémy "neviditelných" lidí, kteří žijí na hranici chudoby, uvedla manažerka projektu Neviditelní Kateřina Jarošová. V Česku žije asi 2,1 milionu lidí v důchodovém věku.

"Odhad jsme dělali na přelomu roku podle tehdy nejaktuálnějších dostupných dat. Ale vzhledem k tomu, co se momentálně děje v ekonomice a ve společnosti (nárůst spotřebitelských cen a rekordní inflace v Česku v posledních měsících), tak lze odhadovat, že jejich počet bude narůstat," řekl ekonom a ředitel CETA Aleš Rod.

Mnozí současní penzisté podle Roda kvůli rekordní inflaci nyní nevystačí s důchodem. Tomu podle něj nezabraňují ani dosavadní valorizace důchodů. Na důchodový systém je přitom podle ředitele CETA plně odkázaných 86 procent českých seniorů.

Cílem projektu Neviditelní je podle jeho manažerky také přinášet doporučení, jak změnit systém, aby seniorům i dalším zranitelným lidem pomáhal. Co se týče pomoci seniorům, tak stávající státem organizovaný systém příspěvků a podpůrných opatření podle zástupců projektu není funkční. Podle nich je třeba mimo jiné změnit výpočet předčasného důchodu, zlepšit pracovní podmínky pro seniory, kteří chtějí a mohou pracovat, a zjednodušit komunikaci mezi seniory a státem.

Podle Jaroslava Lormana, ředitele organizace Život 90, která se seniory pracuje, je stávající systém pro mnohé seniory příliš složitý. Někteří lidé důchodového věku tak kvůli tomu například nežádají o příspěvek na bydlení, ač by na něj měli nárok, řekl.

Projekt Neviditelní popisuje skupiny osob, které žijí nedůstojný život, a ukazuje důsledky toho, že problému společnost nevěnuje pozornost. Patří sem například někteří samoživitelé, neformálně pečující a senioři. Podle zástupců projektu propadává systémem veřejné pomoci a českou ekonomikou asi 1,3 milionu Čechů. Jeden "neviditelný" má asi o 154.000 korun nižší průměrný roční příjem oproti běžné populaci, stojí na webu projektu.

Témata:  důchodci senioři

Aktuálně se děje

16. dubna 2024 12:03

16. dubna 2024 10:45

12. dubna 2024 9:53

Prodejci kol v ČR mají potíže. Odbyt jde pomaleji, roste ale zájem o karbonové rámy

Čeští prodejci jízdních kol se aktuálně potýkají s problémy a mají plné sklady. Trh s cyklistikou se propadl přibližně o jednu třetinu a některé firmy musely snížit plánovanou výrobu nových kol. Nepomohla především skutečnost, že prodejcům se nepovedlo doprodat zásoby jízdních kol z roku 2022/23, a to i přes různé slevové akce.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Marián Jurečka (KDU-ČSL)

Dřívější odchod do důchodu pro náročné profese, zvýhodnění pro pracující důchodce. MPSV odesílá na vládu důchodovou reformu

Po vypořádání meziresortního připomínkového řízení odesílá MPSV důchodovou reformu na vládu. Ta by celý materiál měla projednat do konce března. Do návrhu byla doplněna dvě klíčová opatření. Především došlo k rozšíření okruhu lidí, kteří budou vzhledem k náročnosti své profese zvýhodněni formou snížení důchodového věku. Současně chce MPSV více podpořit pracující seniory. Díky reformě pro ně bude zavedena sleva 6,5 % na důchodovém pojištění, jejich výdělek se tak citelně zvýší.