Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Téměř 900 tisíc důchodců v Česku nežije důstojný život a potýká se s chudobou

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Až 889.000 seniorů v Česku nežije důstojný život a potýká se s příjmovou chudobou a související rezignací na život. Vyplývá to z průzkumu k projektu Neviditelní, za nímž stojí společnost Provident Financial, Spotřebitelské fórum a Centrum ekonomických a tržních analýz (CETA). Cílem projektu je upozornit na problémy "neviditelných" lidí, kteří žijí na hranici chudoby, uvedla manažerka projektu Neviditelní Kateřina Jarošová. V Česku žije asi 2,1 milionu lidí v důchodovém věku.

"Odhad jsme dělali na přelomu roku podle tehdy nejaktuálnějších dostupných dat. Ale vzhledem k tomu, co se momentálně děje v ekonomice a ve společnosti (nárůst spotřebitelských cen a rekordní inflace v Česku v posledních měsících), tak lze odhadovat, že jejich počet bude narůstat," řekl ekonom a ředitel CETA Aleš Rod.

Mnozí současní penzisté podle Roda kvůli rekordní inflaci nyní nevystačí s důchodem. Tomu podle něj nezabraňují ani dosavadní valorizace důchodů. Na důchodový systém je přitom podle ředitele CETA plně odkázaných 86 procent českých seniorů.

Cílem projektu Neviditelní je podle jeho manažerky také přinášet doporučení, jak změnit systém, aby seniorům i dalším zranitelným lidem pomáhal. Co se týče pomoci seniorům, tak stávající státem organizovaný systém příspěvků a podpůrných opatření podle zástupců projektu není funkční. Podle nich je třeba mimo jiné změnit výpočet předčasného důchodu, zlepšit pracovní podmínky pro seniory, kteří chtějí a mohou pracovat, a zjednodušit komunikaci mezi seniory a státem.

Podle Jaroslava Lormana, ředitele organizace Život 90, která se seniory pracuje, je stávající systém pro mnohé seniory příliš složitý. Někteří lidé důchodového věku tak kvůli tomu například nežádají o příspěvek na bydlení, ač by na něj měli nárok, řekl.

Projekt Neviditelní popisuje skupiny osob, které žijí nedůstojný život, a ukazuje důsledky toho, že problému společnost nevěnuje pozornost. Patří sem například někteří samoživitelé, neformálně pečující a senioři. Podle zástupců projektu propadává systémem veřejné pomoci a českou ekonomikou asi 1,3 milionu Čechů. Jeden "neviditelný" má asi o 154.000 korun nižší průměrný roční příjem oproti běžné populaci, stojí na webu projektu.

Témata:  důchodci senioři

Související

Aktuálně se děje

24. července 2024 10:16

21. července 2024 21:04

SLEDUJTE: Joe Biden se vzdal kandidatury. Trump zatím nemá soupeře

Americký prezident Joe Biden v neděli oznámil, že stáhne svou kandidaturu na post prezidenta USA a nebude se ucházet o znovuzvolení.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Jurečka vyzval členské státy EU ke zrychlení vyřizování důchodů pro občany, kteří pracovali v různých evropských zemích

V Bruselu jednali ministryně a ministři v rámci Rady EU pro zaměstnanost, sociální politiku, zdraví a ochranu spotřebitele (EPSCO). Českou delegaci vedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Ten na plénu předložil iniciativu, kterou vyzval ostatní ministry a ministryně, aby se ve svých zemích zabývali otázkou zrychlení vyřizování důchodů pro ty evropské občany, kteří využili svobody volného pohybu, a např. pracovali v různých státech EU. Rada se také zabývala otázkou nedostatku kvalifikovaných pracovních sil a začleněním osob se zdravotním postižením na trh práce.