Rusko varovalo USA: Vaše zbraně podněcují konflikt na Ukrajině a mohou přinést "nepředvídatelné důsledky"

Rusko formálně varovalo USA a další západní státy, že jejich dodávky zbraní na Ukrajinu podněcují tamní konflikt a mohly by přinést "nepředvídatelné důsledky". Moskva to tento týden uvedla v diplomatické nótě, kterou zaslala mimo jiné americkému ministerstvu zahraničí, napsala americká média, jež získala k dokumentu přístup. Varování v pátek potvrdila i ruská diplomacie.

Ilustrační fotografie
reklama

Rusko nótu odeslalo v úterý, a to ve chvíli, kdy se v médiích začaly objevovat zprávy o tom, že USA chystají další velkou zásilku zbraní pro ukrajinskou armádu. Jen několik hodin po zaslání varování americký prezident Joe Biden oznámil, že USA věnují Ukrajině vojenské vybavení v hodnotě asi 800 milionů dolarů (18 miliard korun) včetně houfnic a dalších systémů, které dosud východoevropské zemi k obraně před ruskou invazí neposkytly.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová v pátek obsah diplomatické nóty potvrdila a řekla, že podobné vzkazy ohledně dodávek zbraní na Ukrajinu Moskva zaslala "všem zemím", čímž měla zřejmě na mysli státy NATO.

Nejmenovaný vysoce postavený americký činitel o sdělení Ruska řekl, že by mohlo být vnímáno jako přiznání, že vojenská pomoc USA a dalších zemí Severoatlantické aliance má kýžený efekt a způsobuje ruské armádě potíže na bojišti.

První část nové americké dodávky zbraní by měla na Ukrajinu dorazit v příštích několika dnech. Biden řekl, že má výbava pomoci ukrajinské armádě při obraně proti očekávané nové ofenzivě na východě země, kde Rusko soustřeďuje svoje jednotky poté, co se nedávno stáhlo ze severu Ukrajiny.

Spojené státy od začátku konfliktu poskytly Ukrajině zbraně již za víc než tři miliardy dolarů (67,7 miliardy korun).

Témata: Ukrajina | Rusko | usd | MoneyMAG.cz
Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky