Ruská ekonomika zažívá šok, řekl mluvčí Kremlu. Sankce nazval ekonomickou válkou

Ruská ekonomika zažívá šok kvůli vnějším vlivům, Moskva přijímá kroky, aby jim dokázala čelit, řekl dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle agentury Reuters. Rozsáhlé sankce, které na Rusko uvalily západní státy kvůli útoku ruské armády na Ukrajinu, nazval zcela bezprecedentní ekonomickou válkou.

Ilustrační fotografie

"Naše ekonomika nyní zažívá šokový dopad a má to negativní důsledky, ale budou minimalizovány," řekl Peskov. Nynější období popsal jako turbulentní a dodal, že Moskva již přijala opatření, která situaci uklidní a stabilizují.

"Je to zcela bezprecedentní. K ekonomické válce, která vůči naší zemi vypukla, ještě nikdy předtím nedošlo. Takže je velmi těžké cokoliv předpovídat," řekl mluvčí Kremlu.

Západní země po ruském útoku na Ukrajinu přijaly vůči Moskvě tvrdé sankce, v jejichž důsledku například strmě klesla hodnota rublu. Ruská centrální banka rovněž nemá k dispozici velkou část svých zahraničních rezerv. Kromě ruského finančního systému míří postihy rovněž na vrcholné činitele a ruské oligarchy. Británie a USA také oznámily, že chtějí přerušit import ruské ropy a plynu, v EU na podobném kroku nepanuje shoda.

Témata: Rusko | ekonomika | MoneyMAG.cz

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky