Rozvodněné toky se zklidnily, o víkendu v nich utonuli tři dospělí a osmiletá školačka

Po silných deštích z konce minulého týdne se situace na řekách v Česku postupně zklidňuje. Třetí, tedy nejvyšší povodňový stupeň platil dnes kolem 11:00 už jen na Chrudimce v Nemošicích na Chrudimsku, druhý stupeň pohotovosti zůstával na dalších dvou místech v severovýchodních Čechách. Déšť dnes meteorologové očekávají jen na východě ČR, zejména v Beskydech, hladiny by tak mohly slabě stoupat už jen v této oblasti. Podle dostupných informací utonuli o víkendu v rozvodněných tocích čtyři lidé.

Ilustrační fotografie

Vytrvalý a vydatný déšť zvedal o víkendu hladiny toků zejména na východě republiky. Pro Chrudimsko, Pardubicko a Frýdlantsko meteorologové vydali upozornění před extrémním stupněm nebezpečí záplav, hladiny tam na nejvyšší povodňový stupeň vystoupaly na více místech. Na třetí stupeň se během víkendu dostala také říčka Velička na Hodonínsku nebo Bystřička na Vsetínsku.

K víkendovým obětem rozvodněných toků se dnes přidal třiašedesátiletý muž, který utonul v potoce Hrubár v Lopeníku na Uherskohradišťsku. Jezdil sem na chalupu. V sobotu spatřili kolemjdoucí v řece Osoblaze na Bruntálsku dvě těla. Utonulého muže hasiči z řeky vytáhli tentýž den, ženské tělo, které svědci ve vodě také viděli, se stále nenašlo. Pátrat po něm budou policisté, až hladina opadne a nebude pro ně nebezpečná. Počítají s možností, že proud tělo odnesl do nedalekého Polska, tamní kolegy už kontaktovali.

Okolnosti úmrtí osmileté školačky, která se v neděli odpoledne na Frýdecko-Místecku utopila při sjíždění rozvodněné řeky Morávky, prověřuje policie. Může se stát, že obviní šestačtyřicetiletého otce holčičky, který na raftu vyjel s ní a s její o sedm let starší sestrou, řekla dnes ČTK mluvčí frýdecko-místecké policie Karolína Bělunková. Dívka zemřela po převozu do nemocnice, její otec a sestra se z převrženého raftu dostali bez zranění.

Povodňový stupeň pohotovosti platil dnes kolem 11:00 ještě na Novohradce v Úhřeticích na Chrudimsku a na Tiché Orlici v Čermné nad Orlicí na Rychnovsku. První stupeň povodňové bdělosti byl v té době na třicítce dalších míst. S opadnutím vody začíná úklid. Třeba na Frýdlantsku hasiči mohou naplno začít odčerpávat vodu ze sklepů a zahrad.

Bouřky a přívalové deště, které způsobily na řadě míst lokální povodně, si letos v červnu vyžádaly nejméně pět lidských životů. Už v neděli 7. června zemřela v Šumvaldu na Olomoucku žena, další se dosud pohřešuje.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky