Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rozkrýváme změny v Rusku: Putin jmenoval ekonoma Bělousova ministrem obrany

Andrej Bělousov
Andrej Bělousov
Foto: Wikimedia Commons

Putin pověřil Sergeje Šojgua, aby řídil bezpečnostní radu, a jmenoval ekonoma, aby se postaral o ministerstvo obrany.

V neděli ruský prezident Vladimir V. Putin překvapivě nahradil ministra obrany ekonomem, což je poprvé od invaze na Ukrajinu, že došlo k otřesům v jeho týmu národní bezpečnosti a naznačilo jeho odhodlání postavit ruské válečné úsilí na ekonomicky udržitelný základ. Uvedla agentura Bloomberg.

Prezident Putin ponechal ministra Sergeje K. Šojgua ve svém nejužším kruhu a pověřil ho vedením bezpečnostní rady země – tato pozice poskytuje Šojguovi blízký přístup k prezidentovi, ale má jen omezenou přímou autoritu. Šojgu nahradí Nikolaje P. Patruševa, bývalého Putinova kolegy z KGB, který bude přesměrován na jinou pozici, o níž bude Kreml informovat v nadcházejících dnech.

Novým ministrem obrany byl nominován Andrej R. Bělousov, ekonom, který od roku 2020 působil jako první místopředseda vlády a dlouho byl považován za jednoho z nejdůvěryhodnějších ekonomických poradců pana Putina.

Kreml zdůraznil, že rostoucí rozpočet na obranu Ruska zajistí, že v čele bude ekonom a že nový ministr Belousov pomůže armádě otevřít se inovacím.

Takové personální změny představují pro Putina, který obvykle nerad provádí náhlé změny, vzácnou přeměnu a mohou naznačovat zvrat ve více než dvouleté válce Ruska na Ukrajině.

Odvolal z čela armády muže, kterého někteří komentátoři považovali za částečně odpovědného za selhání na počátku invaze. Dosazením ekonoma pak implicitně uznal důležitost průmyslové síly pro vojenské úspěchy.

Spekulace o odvolání Šojgua se objevovaly od počátku války, kdy se ukázalo, že ruské síly nejsou připravené na odhodlání ukrajinského odporu. I přes pokusy o jeho odstranění zůstal Šojgu ve funkci, což ukazuje na Putinovu loajalitu k dlouholetému ministru obrany.

Nyní, když ruská armáda získala iniciativu na bojišti, Putin signalizuje větší ochotu k provádění změn a naznačil, že Rusko má disciplínu a ekonomickou kapacitu vést dlouhou válku. Uvedl The New York TImes. Možné posuny v postavení Šojgua byly naznačeny minulý měsíc, když byl jeden z jeho nejvyšších zástupců zatčen kvůli obvinění z korupce.

Kreml ale v neděli oznámil, že generál Gerasimov, nejvyšší ruský vojenský důstojník, zůstane na své pozici. Nicméně není jasné, jakou moc ve válce si Šojgu zachová. I když jeho nová role připomíná post poradce pro národní bezpečnost v USA, v Rusku má tato role omezený vliv, protože přímo neřídí armádu ani bezpečnostní agenturu.

Šojgu byl "příliš velký na to, aby padl", napsal Alexander Baunov z Carnegie Russia Eurasia Center. Ale ve své nové roli bude Šojgu bez reálných velitelských pravomocí a finanční podpory.

Pětašedesátiletý Andrej Bělousov byl ekonomickým poradcem Kremlu a v roce 2020 byl jmenován prvním místopředsedou vlády. Pochází z ekonomického bloku vlády, který získal uznání za agilní reakci na západní sankce a stabilizaci ekonomiky.

Bezpečnostní blok vlády byl kritizován kvůli chybám ruské armády na začátku války.

Jmenování ekonoma do čela obrany vyvolalo překvapení. Kreml uvedl, že Putin reagoval na zvýšení vojenských výdajů z důvodu geopolitických faktorů.

Podle Kremlu armáda potřebuje civilní vedení a modernizaci, což naznačuje, že Šojgu tuto úlohu nezvládl.

Bělousov má sice ekonomické znalosti, ale má jen omezené zkušenosti v řízení. Změna přichází krátce po Putinově inauguračním ceremoniálu, který obvykle přináší změny v kabinetu.

Témata:  Vladimír Putin Rusko Andrej Bělousov

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy