Pravidla programu Antivirus nevylučují využít COVID nájemné, potvrdilo ministerstvo

Pravidla programu na podporu zaměstnanosti Antivirus umožňují souběžné čerpání z chystaného programu COVID nájemné. Státní příspěvky totiž nebudou využity na stejný účel. Program Antivirus podle ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), pod který spadá, není veřejnou podporou. Konečné rozhodnutí, zda se o veřejnou podporu jedná či ne, má posoudit Evropská komise. Na dotaz ČTK to dnes uvedla mluvčí MPSV Kristýna Křupková.

Ministerstvo práce a sociálních věcí

Jednou z podmínek pro získání pomoci z programu COVID nájemné, který připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), je nevyčerpaná podpora 800.000 euro (přes 21 milionů Kč) stanovená dočasným rámcem Evropské komise. Podle informací ČTK firmy požadují jasné stanovisko k programu Antivirus, aby mohly bez obav podat žádost do programu COVID nájemné, aniž by jim hrozilo její neuznání nebo vrácení peněz.

"Podle názoru ministerstva práce a sociálních věcí není poskytování příspěvku v rámci cíleného programu Antivirus veřejnou podporou, a to z toho důvodu, že nenaplňuje jeden ze znaků veřejné podpory - selektivnost. Příspěvek je totiž při splnění podmínek nárokový, tedy je poskytován všem žádajícím zaměstnavatelům splňujícím jednoznačné, předem definované podmínky. Nicméně jediný, kdo je kompetentní posoudit, zda je či není podpora veřejnou podporou je Evropská komise. Proto také již byla s Evropskou komisí zahájena jednání," uvedla Křupková.

Program Antivirus byl podle viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Jana Rafaje prezentován od počátku tak, že není veřejnou podporou. V opačném případě by podle něj měla spousta firem se zájmem o příspěvek na komerční nájem problém. Podnikatelé by podle něj kvůli této nevyjasněné záležitosti ale neměli s přípravou a podáním žádostí otálet.

MPO minulý týden zveřejnilo výzvu s parametry programu COVID nájemné, žádosti začne přijímat v pátek v 09:00. Ukončení příjmu žádostí je stanoveno na 30. září. Podnikatelům, kteří museli kvůli vládním opatřením proti koronaviru uzavřít nebo omezit provoz, přispěje stát na komerční nájem 50 procent. Podmínkou je, že majitel nájemné o 30 procent sníží a nájemce doplatí pětinu. Maximální výše podpory je deset milionů korun. Z vládní rozpočtové rezervy bylo na program vyčleněno pět miliard korun.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky