Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Podnikatel z EU pomáhá Rusku dovážet západní značky jako Nike, Lego a další

Žena prochází kolem obchodu Nike v nákupním centru Mega v ruském Omsku, květen 2022.
Žena prochází kolem obchodu Nike v nákupním centru Mega v ruském Omsku, květen 2022.
Foto: Jevgenij Sofijčuk / TASS

Ruští spotřebitelé stále mohou nakupovat západní značky jako Nike a Lego díky nizozemskému podnikateli, který je dováží prostřednictvím šedého trhu. Tuto informaci zveřejnila agentura Reuters v sobotu.

Wijnand Herinckx, čtyřicetiletý nizozemský podnikatel, vybudoval prosperující podnik na přepravu produktů značek jako Nike a Lego do Ruska poté, co tyto společnosti v roce 2022 opustily zemi kvůli válce na Ukrajině. Podle agentury Reuters, která se odvolává na celní údaje, firemní záznamy a interní dokumenty, Herinckxova firma nakupuje produkty přes prostředníky bez zjevného spojení s Ruskem, zasílá je do Ruska často přes Turecko a následně je dodává maloobchodníkům.

Podniky jako ten Herinckxův zdůrazňují výzvy, kterým čelí západní země ve snaze izolovat ruské spotřebitele od populárních značek, jako jsou Apple a Zara. Herinckx uvedl, že jeho firma zaměstnává 82 lidí a v letošním roce předpovídá tržby ve výši 35 milionů eur (37 milionů dolarů), což je nárůst z 23,7 milionu dolarů v roce 2023. Společnosti Nike a Lego potvrdily agentuře Reuters, že nepovolily dovoz svých výrobků do Ruska.

Herinckx uvedl, že obchoduje se spotřebním zbožím, na které se nevztahují sankce vůči Rusku, a agentura Reuters uvedla, že nenašla žádné důkazy o porušování sankcí při jeho aktivitách.

"Ale společnosti, jako je Herinckxova, nepřímo pomáhají ruské ekonomice: Spotřebitelé mohou stále nakupovat zahraniční zboží, na které si zvykli od pádu komunismu před více než jednou generací," napsala agentura.

Jeho firma je jednou z desítek firem, které využívají taktiku šedého trhu k dovozu zboží do Ruska od značek, které zemi opustily v reakci na invazi.

Více než 1 000 zahraničních společností oznámilo, že od invaze na Ukrajinu ukončují nebo omezují provoz v Rusku, podle údajů výzkumníků z Yale University School of Management.

Rusko umožnilo firmám dovážet výrobky ze zahraničí bez souhlasu vlastníka ochranné známky uprostřed hromadného exodu zahraničních podniků v roce 2022.

Tyto takzvané paralelní dovozy činily za dva roky do konce roku 2023 celkem více než 70 miliard dolarů, uvedlo Rusko.

Témata:  Rusko EU

Aktuálně se děje

21. října 2024 9:05

Další změny v důchodech na obzoru: Jaké plány má ANO po případném volebním vítězství?

Exministryně financí Alena Schillerová (ANO) poslala vzkaz lidem, kterým se nepozdává chystaná penzijní reforma. Šéfka nejsilnějšího opozičního poslaneckého klubu naznačila, že její hnutí ji hodlá revidovat v případě, že se vrátí do Strakovy akademie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy