Otevření skiareálů se odkládá, známa není ani podoba maturit

Termín možného zprovoznění lyžařských středisek v Česku, zavřených kvůli epidemii covidu, stále není jistý. S návrhem ministra průmyslu Karla Havlíčka (za ANO) na jejich otevření od pátku dnes nesouhlasila vláda. Havlíček má na středeční jednání kabinetu přinést návrh přísnějších podmínek, za kterých by skiareály mohly fungovat. V Česku kvůli šíření nového koronaviru stále platí nejpřísnější stupeň protiepidemických opatření.

Karel Havlíček
reklama

Kvůli jejich porušení při sobotní oslavě v jednom z teplických hotelů dnes na poslanecký mandát rezignoval předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička (za ANO). Rezignoval také koordinátor očkování proti covidu-19 Zdeněk Blahuta, podle ministerstva zdravotnictví ze zdravotních důvodů.

Havlíček před dnešním jednání vlády uvedl, že bude prosazovat otevření skiareálů od pátku. Podmínkou by bylo dodržení opatření proti šíření koronaviru jako povinné rozestupy a respirátory ve frontách a na lanovkách. Ministři přesto s návrhem nesouhlasili. Do středy, kdy bude další jednání vlády, má Havlíček připravit přísnější podmínky pro případný provoz lyžařských středisek a opět se o nich bude na vládě diskutovat.

Ve druhé polovině týdne by mělo být také jasné, jakou podobu budou mít letos maturitní zkoušky. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) dnes ČTK řekl, že maturity se kvůli epidemii budou konat v upravené podobě, neměly by se ale úplně zrušit. Úpravy by podle Plagy měly zohledňovat zájem maturantů o studium na vysoké škole i jejich uplatnění v praxi.

V Česku v neděli přibylo 2376 případů nákazy koronavirem, což byl nejnižší denní nárůst od 13. prosince. Index protiepidemického rizika PES dnes přesto zůstal na 69 bodech, tedy ve čtvrtém z pěti stupňů rizika. Ve středu vláda projedná změny v systému PES, které by měly podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) platit od 1. února.

Kvůli protiepidemickým opatřením jsou v současnosti zavřené například hotely a restaurace. V teplickém hotelu Prince de Ligne se přesto v sobotu konala oslava 50. narozenin teplického podnikatele a bývalého vlivného politika ČSSD Petra Bendy, informoval deník Blesk. Akce se podle něj zúčastnil předseda Hnilička, místopředseda Rady České televize Jiří Šlégr, bývalý premiér Jiří Paroubek a desítky dalších hostů.

Premiér Andrej Babiš (ANO) označil chování účastníků oslavy v teplickém hotelu za nepřijatelné a dodal, že Hnilička by z toho měl vyvodit důsledky. O několik hodin později Hnilička oznámil rezignaci na poslanecký mandát. O setrvání ve funkci šéfa agentury se rozhodne podle toho, jak se k aktuální situaci postaví sportovní prostředí, sdělil Hnilička ČTK.

Ve funkci končí také koordinátor očkování proti covidu Blahuta, podle ministerstva zdravotnictví se pro odchod rozhodl s ohledem na svůj zdravotní stav. Blahuta nechtěl svůj krok blíže komentovat. "Neřeknu vám o tom nic, jsem ale strašně rád, že je to za mnou. Z venku neodhadnete, jak to bude fungovat. Volali mi a chtěli pomoc, ale je to marné, je to marné, je to marné. Ještě, že opravdu zdravotní obtíže mám, takže to je opravdu vše, co k tomu můžu říct," řekl Blahuta serveru iROZHLAS.cz.

Proti novému koronaviru se v Česku očkuje od 27. prosince. Přednostně dostávají vakcínu zdravotníci a senioři. Jedním z naočkovaných byl i ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Zdeněk Kabátek, který za to čelil kritice. Správní rada pojišťovny ho dnes ale podpořila a shodla se na tom, že nepovažuje jeho přednostní očkování proti koronaviru za porušení právních předpisů. Předsedkyně správní rady VZP Věra Adámková (ANO) novinářům řekla, že ředitel se nechal očkovat po doporučení svého ošetřujícího lékaře kvůli určité diagnóze. O jakou diagnózu šlo, předsedkyně neupřesnila. Kabátek bez podrobností uvedl, že trpí chronickým onemocněním.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky