Ode dneška se může venku hrát divadlo nebo hudba pro 700 lidí

V Česku se ode dneška mohou konat kulturní akce pod širým nebem s účastí až 700 lidí. Vláda by dnes také měla rozhodnout o tom, že od příštího pondělí bude možné kapacitu venkovních produkcí navýšit až na 1000 lidí a zároveň začít pořádat i akce uvnitř. Těch by se ale mohlo zatím účastnit jen 500 lidí. Podmínkou účasti na všech zmíněných akcích je a zatím bude buď negativní test, dokončené očkování či prodělaný covid-19.

Ilustrační fotografie
reklama

Minulý týden někteří divadelníci a pořadatelé festivalů v reakci na rozhodnutí vlády zprostit restauratéry povinnosti kontrolovat potvrzení o jedné ze tří uvedených podmínek uvedli, že požadují totéž. Tedy přenést povinnost na návštěvníky. Divadla očekávají, zda budou moci od příštího týdne přivítat v hledištích první diváky, velká část scén však čeká až na červen.

Možnosti hrát venku využije v prvním týdnu rozvolnění třeba MeetFactory, která v bazénu pod Barrandovskými terasami bude od 20. května znovu uvádět inscenaci Psí dny. Natália Deáková režíruje hru o klimatické změně podle scénáře Matěje Samce. Od 22. května se uskuteční v Praze festival Fun Fatale, desátý ročník mezinárodní přehlídky současného cirkusu věnované ženským umělkyním. Ode dneška se koná v Jihlavě, první představení bude na parkáně u Brány Matky boží, v Praze se na něj diváci mohou přijít podívat v pátek do Centrálního parku ve Stodůlkách.

Spolek Kašpar bude v Divadle v Celetné hrát až od 29. května, o víkendu 22. a 23. května ale vystoupí na hradě Kašperk s Mikulášovými prázdninami. Na Kašperku pak vystoupí ještě po další dva víkendy.

Švandovo divadlo na Smíchově naplánovalo první živou pocovidovou premiéru na 29. května. V režii Jana Holce uvede inscenace Ať vejde ten pravý, hru podle kultovní předlohy na pomezí severské detektivky, upírské romance a psychologického dramatu.

Národní divadlo začne hrát v červnu, divákům nabídne premiéry, výběr z repertoáru svých souborů i několik mimořádných koncertů a hostování. V každé z divadelních budov bude k dispozici polovina kapacity hlediště, maximálně 500 vstupenek. V Národním divadle, Státní opeře a Stavovském divadle budou diváci rozděleni do dvou sektorů se samostatnými vchody.

Městská divadla pražská začnou hrát na všech třech svých scénách od 14. června a na pravidelný program se mohou letos diváci těšit i během celých prázdnin. Městská divadla pražská uvedou v červnu celkem šest premiér, naživo i on-line. Také Divadlo v Dlouhé ještě celý květen bude pokračovat v on-line programu, naživo bude hrát až od konce června.

Některé pražské divadelní scény plánují zrušit divadelní prázdniny a hrát i v létě. Řada z těch, které to dosud nevyužívaly, chtějí zřídit letní scény pod širým nebem v naději, že venku budu moci hrát většímu množství publika. Jedním z nich je třeba právě Švandovo divadlo. Různé scény se budou střídat v šapitó na holešovickém Výstavišti, další zase na venkovní scéně u dejvického hotelu International. Tradičně láká pod širé nebe Divadlo Ungelt, nově také Divadlo Kalich či Muzeum Kampa.

Témata: divadla | koncert | MoneyMAG.cz

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky