Ode dneška mohou otevřít řemeslníci nebo farmářské trhy

Ode dneška mohou znovu otevřít provozovny řemeslníků, farmářské trhy, autobazary či autosalóny. Fungovat mohou také psí salóny, povoleno je rovněž konání svateb do deseti lidí a s venkovním tréninkem mohou v menších skupinách začít profesionální sportovci. Vláda plán otevírání obchodů a uvolnění dalších činností rozdělila do pěti etap ode dnešního dne až do pondělí 8. června.

Ilustrační fotografie
reklama

Řada radnic je připravena farmářské trhy okamžitě obnovit. Musí ale dodržet některá opatření. Stánky budou dál od sebe, návštěvníci budou mít k dispozici jednorázové rukavice a dezinfekci. Zrušené jsou doprovodné kulturní programy a ochutnávky. V hlavním městě například začnou fungovat trhy na Tylově náměstí v Praze 2, ovšem zhruba s polovinou stánků. Naopak v Praze 5 zatím trhy nebudou.

Hlásí se také zájemci o obnovené svatby. Tento týden se už budou konat první obřady v Liberci nebo Karlových Varech. Limit deseti účastníků zahrnuje i oddávajícího a matrikáře. Snoubenci nemusejí mít zakrytá ústa a nos. Přítomní mají dodržovat odstup nejméně dva metry, výjimku mají snoubenci a členové jedné domácnosti. Dezinfikovat se musejí ruce podané ke gratulaci a také všechny pomůcky použité při obřadu.

Zatímco psí salóny dnes otevřít mohou, kadeřnictví a holičství mají zůstat zavřená až do 25. května. Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula to vysvětlil tím, že v klasickém kadeřnictví nastává bezprostřední přímý kontakt mezi cizími lidmi, což je z hlediska epidemie rizikové.

Seznam řemesel a oborů, které mohou ode dneška otevřít provozovny:

sklář, sklenář karosář barvíř
brusič truhlář čalouník
kameník kožešník parukář, vlásenkář
kamnář obuvník, švec písmomalíř
modelář švadlena, krejčí grafik, designér
kovář, podkovář brašnář, sedlář výrobce bižuterie a ozdob
kovolitec bednář výrobce hraček
obráběč košíkář výrobce hudebních nástrojů
smaltér, galvanizér knihař, tiskař, knihtiskař, vazač opravář pracovních strojů
zámečník, nástrojař keramik, hrnčíř nožíř
hodinář kovotepec, kovolitec fotograf
zlatník, klenotník cizelér, zvonař, pasíř psí salóny
pozlacovač platnéř, medailér

Zdroj: MPO

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky