Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nakažených koronavirem v Česku je 64, šíří se do dalších krajů

Koronavirus Covid-19
Koronavirus Covid-19
Foto: Pixabay

Z nočního testování přibyl jeden další potvrzený případ nového koronaviru, v Česku jich tak je nyní 64. Prvního nakaženého má Plzeňský kraj. Žádný z pacientů se zatím z nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, nevyléčil. V České televizi (ČT) to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). U pacientů se podle něj zatím stále daří dohledávat původ nákazy a hygienici se stále snaží i najít lidi, se kterými byli v kontaktu.

"Již máme 64 případů, jeden ještě přibyl z nočního testování," řekl Vojtěch. Jde podle něj o ženu z Plzeňského kraje, která má vazbu na Itálii. Počet infikovaných se během 24 hodin zvýšil o víc než dvě desítky, v úterý ráno jich bylo 40. První potvrzené případy během úterka ohlásily také Olomoucký a Pardubický kraj a Vysočina.

Zdravotní systém je podle Vojtěcha na další zvyšování počtu nemocných připraven. Poukázal na to, že Česko má třeba oproti Itálii vyšší počet plicních ventilací v přepočtu na obyvatele. Rozšiřuje se počet laboratoří, které mohou testovat odebrané vzorky, uvedl.

Z potvrzených nakažených se z nemoci COVID-19 zatím nikdo nevyléčil. "Přestože jsou někteří pacienti, kteří již neprojevují nějaké klinické příznaky, to znamená v zásadě se cítí zdraví, tak stále jsou infekční," řekl Vojtěch. U nikoho zatím dva kontrolní testy během 24 hodin nevyšly negativně, dodal.

Nejvíce nakažených má podle údajů ministerstva zdravotnictví nyní Praha s 34 případy. Následuje Ústecký kraj s 12 infikovanými a Středočeský kraj s osmi případy. První případy koronaviru byly v Česku odhaleny 1. března. Testováno bylo podle dnešních údajů ministerstva zdravotnictví zatím 1358 lidí, za úterý 165.

Podle údajů ministerstva zdravotnictví v úterý na Vysočině testy nákazu potvrdily u muže ročníku 1964, který se vrátil z dovolené v italské Lombardii. Další dva nové úterní případy jsou z Královéhradeckého kraje, jde o dvě ženy po návratu z italské Val Gardeny.

Z Itálie z oblasti Trentino-Alto Adige přijela žena, která je novým případem v Ústeckém kraji, Z Itálie se vrátili také muž a žena ročníku 1959 z Olomouckého kraje. Třetím nakaženým v Olomouckém kraji je občan Japonska ročníku 1965, který přicestoval do ČR z Bavorska. Pacient v Pardubickém kraji je muž ročníku 1950, který se vrátil z rakouského Bad Gasteinu.

Ze šesti úterních případů ve Středočeském kraji pět lidí tvořilo skupinu, která byla na dovolené v italské oblasti Trentino (Tridentsko). "Laboratorní testy na koronavirus si skupina hradila ze svého a potvrdilo se, že byli všichni nakaženi od 10. potvrzeného případu v ČR, muže české národnosti, který se také vracel z Trentina," uvedlo ministerstvo. Ze středních Čech je také žena ročníku 1959, která byla v kontaktu s nakaženým z Ústeckého kraje, který přijel z italského Veneta (Benátska).

V Praze testy za úterý potvrdily nákazu u 11 nových případů. Osm z nich se zřejmě nakazilo v Česku. "Mezi ty, kteří nemají cestovatelskou anamnézu, patří dva občané americké národnosti, ročník 1986 a 1985, kteří se nakazili v hlavním městě," napsalo ministerstvo. Byli v kontaktu se ženou z Ústeckého kraje, která se vrátila z Itálie, stejně jako další tři v hlavním městě nově potvrzení nakažení.

"Bez cestovatelské anamnézy je také žena, ročník 1959, která se nakazila v Praze, stejně tak i další dvě ženy z Prahy," uvedlo ministerstvo. Tři zbylé úterní nové případy v hlavním městě mají vazby na Itálii.

Kvůli šíření nemoci ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo řadu mimořádných opatření. Ode dneška jsou zavřené základní, střední a vysoké školy, od úterního večera jsou zakázané akce s více než 100 účastníky. Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula předpokládá, že tato opatření budou trvat minimálně měsíc, řekl v internetové televizi DVTV.

Už dřív ministerstvo nařídilo dvoutýdenní karanténu po návratu z Itálie pro české občany a cizince s trvalým a přechodným pobytem v ČR, na hranicích v pondělí začaly namátkové kontroly s měřením teploty. Přerušeny byly lety do severoitalských měst, Číny a Jižní Koreje. Nevydávají se víza lidem v Íránu. Platí také zákaz vývozu dezinfekčních přípravků na ruce a respirátorů s vysokou účinností do zahraničí.

Témata:  Koronavirus COVID-19 koronavirus Česko

Aktuálně se děje

24. května 2024 15:53

24. května 2024 10:49

23. května 2024 15:27

Kvalita v každé kapce: Rozhovor s úspěšným výrobcem ovocných sirupů a minerálních vod

Přečtěte si o tom, jak jedna firma vybudovala své jméno díky kvalitě a inovativním obalům. Jak se jí podařilo rozšířit nabídku a udržet vysoký standard? Jaké výzvy přináší nákup surovin v zahraničí, a jakou roli hraje euro? Rozhovor s majitelem a jednatelem společnosti Kitl Janem Vokurkou.

Zdroj: Petr Hanisch

Další zprávy