Na začátku dubna se v Evropě zvýšila úmrtnost až o 50 procent

V prvním dubnovém týdnu, kdy se Evropa potýkala s vrcholem pandemie covidu-19, se na starém kontinentu zvýšila úmrtnost oproti předchozím rokům až o 50 procent.

Koronavirus Covid-19
reklama

Vyplývá to ze zprávy francouzského statistického úřadu INSEE, který měl k dispozici data z 21 evropských zemí včetně České republiky. Nejvyšší úmrtnost v této době měly Španělsko, Belgie, Itálie a Francie.

Zatímco v předchozích letech měla úmrtnost na konci března po odeznění sezónní chřipky spíše klesající tendenci, tento rok naopak značně vzrostla a v evropských státech dosáhla vrcholu v týdnu od 30. března. Ve státech, jejichž data měl INSEE k dispozici, dosáhla 50procentního nárůstu oproti průměru ze stejného týdne v letech 2016 až 2019.

Zvýšená úmrtnost se podle úřadu týkala více mužů než žen, a také lidí starších 70 let.

Nejvyšší přírůstek mezi 30. březnem a 6. dubnem zaznamenalo Španělsko, kde byla úmrtnost oproti předchozím rokům vyšší o 155 procent. Jihoevropskou zemi následovala Belgie s 91 procenty, Itálie se 67 procenty a Francie s 60 procenty.

Naopak Německo, nejlidnatější evropský stát, zaznamenal ve stejném týdnu pouze čtyřprocentní nárůst oproti průměru. Podobné nízké výkyvy zaznamenaly i země střední a východní Evropy.

Zvýšená úmrtnost pak postupně na celoevropské úrovni klesala, téměř běžného stavu následně dosáhla na začátku května, uvádí INSEE.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky