Meteorologové vydali výstrahu. Předpověď počasí na noc a úterý 14. dubna

V Česku bude v noci na úterý a na středu mrznout, podle meteorologů by mráz mohl poškodit vegetaci, zejména zeleninu, vinnou révu a kvetoucí ovocné stromy. Vyplývá to z aktuální výstrahy Českého hydrometeorologickho ústavu (ČHMÚ). Zemědělcům a ovocnářům proto doporučuje, aby rostliny před mrazem přikryli nebo jinak ochránili.

Ilustrační fotografie
reklama

Varování před mrazem ve vegetačním období platí pro celou republiku od půlnoci z pondělí na úterý do středečních 7:00. V noci na úterý očekávají meteorologové podle týdenní předpovědi nejnižší noční teploty plus dva až minus dva stupně Celsia a na středu až minus čtyři stupně.

Meteorologové radí zeleninu a nízké rostliny zakrýt světlou netkanou textilií, která na nich může být ponechána i více dní až do odeznění ranních mrazů. "V případě stromů je možno použít ochranné přípravky proti promrznutí nebo klasické metody ošetření, jako je lehký postřik/orosování porostů drobnými vodními kapičkami v období záporných teplot (zpravidla před východem Slunce). Použít lze i protimrazové svíce," uvedl ČHMÚ. Podle ovocnářů ale už například meruňky pomrzly.

Ve volné krajině je v souladu s obecně platnými předpisy a podle aktuální situace možné chránit vegetaci před mrazem také zapálením slámy nebo klestí.

Počasí v noci (22-07):
Na jihovýchodě zpočátku oblačno až zataženo a ojediněle přeháňky nebo déšť, nad 500 m sněžení. Jinak oblačno až polojasno, postupně zejména na horách místy sněhové přeháňky. Nejnižší teploty +2 až -2 °C. Mírný severozápadní vítr 2 až 6 m/s.

Tlaková tendence: slabý až mírný vzestup

Počasí přes den (07-24):
Proměnlivá oblačnost, místy sněhové přeháňky, postupně pod 500 m dešťové nebo smíšené. Během dne od severozápadu ustávání srážek a večer ubývání oblačnosti. Nejvyšší teploty 6 až 10 °C, v 1000 m na horách kolem 1 °C. Mírný severozápadní vítr 3 až 7 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s, bude večer slábnout.

Tlaková tendence: slabý až mírný vzestup

Témata: počasí | mráz | MoneyMAG.cz

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky