Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Koronavirus útočí i na děti. Mezi nakaženými v Česku je i 12letá dívka a roční kojenec

Koronavirus Covid-19
Koronavirus Covid-19
Foto: Pixabay

Česko má 19 potvrzených pacientů s nákazou koronavirem. Tři lidé jsou v domácím léčení. Jedním z nakažených je roční kojenec. Aktuální výsledky oznámil na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Podle něj ani jeden z infikovaných nemá závažný průběh nemoci.

"Dnes máme celkem sedm nových případů, v České republice doposud 19 potvrzených případů koronaviru," řekl ministr. Uvedl, že se většina pacientů pobývala v Itálii, jedna nakažená v americkém Bostonu a jedna se pak nakazila od příbuzných v Česku.

V Ústeckém kraji je v domácí izolaci dvanáctiletá dívka nakažená koronavirem, uvedla dnes Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem. Jde o nejstarší dceru nemocného muže z Děčína, který byl s rodinou na horách v Itálii.

U žádného infikovaného není vážný průběh nemoci. Osm lidí se léčí v pražské nemocnici Na Bulovce, sedm v nemocnici v Ústí nad Labem a tři jsou doma. Poslední potvrzená pacientka je z Ústeckého kraje a také zůstává v domácím léčení. Byla na lyžařském zájezdu v Lombardii. Teprve se rozhodne, zda se přemístí do ústecké nemocnice.

"Jeden pacient je malé dítě, zhruba rok staré, které je kojeno. Proto jsme přistoupili k tomu, že zůstává v domácím léčení v domácí karanténě," přiblížil ministr.

Vojtěch očekává, že v dalších dnech bude nakažených dál přibývat. Ministerstvo počítá s tím, že pokud bude u lidí průběh onemocnění mírný, budou se léčit doma. "Odlehčili bychom zkrátka nemocničním kapacitám, které musíme mít vyčleněny na ty závažnější případy. Zatím ani jeden není se závažnějším průběhem, což je pozitivní zpráva," podotkl ministr. Dodal, že domů na doléčení by se mohli od příštího týdne přesouvat i nynější pacienti z nemocnic, kteří budou bez příznaků a budou mít negativní testy.

Ministerstvo dnes nařídilo, aby všichni lidé z Česka, kteří se budou od soboty vracet z Itálie, zůstali na dva týdny v izolaci. Po návratu by měli informovat svého praktika, ten by je pak poslal do karantény a vystavil by jim neschopenku. Mimořádné opatření je zatím na neurčito.

Podle náměstka ministerstva zdravotnictví Romana Prymuly by lidé bez příznaků mohli pracovat při izolaci z domova. Na tom by se ale měli domluvit se zaměstnavatelem před tím, než by volali svému doktorovi. Praktik by jim totiž jinak vystavil kvůli karanténě elektronickou neschopenku. Ty se pak dají obtížně stornovat, řekl Prymula.

Pokud by se lidé po návratu z Itálie lékaři nenahlásili, hrozila by jim podle Vojtěcha pokuta tři miliony korun. Stejná sankce je i za porušování pravidel karantény.

Témata:  Koronavirus COVID-19 koronavirus Česko Itálie

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

12. června 2024 10:38

Léto je zátěž pro laky karoserií, zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku

Pravidelné mytí karoserie je nejenom vizitkou majitele, ale také důležitým nástrojem péče o automobil. Letní měsíce navíc mohou být pro laky karoserií problém a takzvaně zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku. V tomto období je tedy třeba mýt vůz častěji a operativněji. Jak vybrat správnou automyčku? Každý typ má své výhody a nevýhody. Na co si dát také pozor?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy