Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Fast foody mohou vydávat jídlo okénkem, restaurace mohou jídlo rozvážet

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Zákaz provozu od dnešních 06:00 kvůli koronaviru platí i pro služby, jako jsou kadeřnické a kosmetické salony. Novinářům to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Zástupci vlády také uvedli, že opatření ještě budou v následujících hodinách konkretizovat, na ministerstvu průmyslu kvůli tomu byl zřízen krizový štáb.

Rychlá občerstvení mohou pokračovat v provozu, když vydávají jídlo okénkem. V hotelech může fungovat například servis jídla na pokoje, případně si lidé mohou jídlo v hotelové restauraci vyzvednout. Restaurace mohou jídlo rozvážet. Pošty a banky fungují standardně, včetně poboček v obchodních centrech. Ze služeb mohou dále být dále v provozu také prádelny a čistírny.

Kabinet v noci rozhodl, že od dnešních 06:00 do úterý 24. března 06:00 budou uzavřeny obchody s výjimkou prodejen potravin, lékáren, drogerií, čerpacích stanic, prodejen výpočetní techniky a spotřební elektroniky, malých domácích zvířat a krmiv a dalších potřeb pro zvířata, brýlí a kontaktních čoček, novin a časopisů či tabákových výrobků. Stejnou účinnost má zákaz přítomnosti lidí v provozovnách stravovacích služeb, výjimkou je například zaměstnanecké stravování. Zakázán je také provoz heren a kasin.

Vláda chtěla podle Babiše zabránit tomu, aby se lidé shromažďovali ve velkých obchodních centrech. Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že policie postupně k centrům vyrazí a bude kontrolovat, zda je opatření vlády dodržováno.

Štáb na ministerstvu průmyslu bude podle ministra dopravy a průmyslu Karla Havlíčka (za ANO) rozšířen o specialisty v oblasti maloobchodu a služeb, aby mohlo být opatření upřesněno. Přizváni byli zástupci Hospodářské komory, Asociace malých a středních podniků, Svazu obchodu a cestovního ruchu, Svazu průmyslu a dopravy a dalších organizací. Ministerstvo také zřídilo call centrum, bude odpovídat na dotazy podnikatelů i spotřebitelů.

Témata:  Koronavirus COVID-19 obchody restaurace

Aktuálně se děje

27. července 2026 15:43

Trumpova nová cla českou ekonomiku neochromí. Problémem je jejich trvalost

Nová americká cla, která administrativa prezidenta Donalda Trumpa zdůvodňuje nedostatečným postupem obchodních partnerů proti zboží vyráběnému nucenou prací, představují z hlediska české ekonomiky další nepříznivý zásah do mezinárodního obchodu. Nejde však o šok, jenž by měl české hospodářství bezprostředně zásadněji poškodit. Evropská unie bude patřit do skupiny ekonomik zatížených desetiprocentní sazbou, zatímco země, které podle Washingtonu nemají odpovídající zákaz dovozu výrobků vznikajících nucenou prací, čelí sazbě 12,5 procenta.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy