Fast foody mohou vydávat jídlo okénkem, restaurace mohou jídlo rozvážet

Zákaz provozu od dnešních 06:00 kvůli koronaviru platí i pro služby, jako jsou kadeřnické a kosmetické salony. Novinářům to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Zástupci vlády také uvedli, že opatření ještě budou v následujících hodinách konkretizovat, na ministerstvu průmyslu kvůli tomu byl zřízen krizový štáb.

Ilustrační fotografie
reklama

Rychlá občerstvení mohou pokračovat v provozu, když vydávají jídlo okénkem. V hotelech může fungovat například servis jídla na pokoje, případně si lidé mohou jídlo v hotelové restauraci vyzvednout. Restaurace mohou jídlo rozvážet. Pošty a banky fungují standardně, včetně poboček v obchodních centrech. Ze služeb mohou dále být dále v provozu také prádelny a čistírny.

Kabinet v noci rozhodl, že od dnešních 06:00 do úterý 24. března 06:00 budou uzavřeny obchody s výjimkou prodejen potravin, lékáren, drogerií, čerpacích stanic, prodejen výpočetní techniky a spotřební elektroniky, malých domácích zvířat a krmiv a dalších potřeb pro zvířata, brýlí a kontaktních čoček, novin a časopisů či tabákových výrobků. Stejnou účinnost má zákaz přítomnosti lidí v provozovnách stravovacích služeb, výjimkou je například zaměstnanecké stravování. Zakázán je také provoz heren a kasin.

Vláda chtěla podle Babiše zabránit tomu, aby se lidé shromažďovali ve velkých obchodních centrech. Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že policie postupně k centrům vyrazí a bude kontrolovat, zda je opatření vlády dodržováno.

Štáb na ministerstvu průmyslu bude podle ministra dopravy a průmyslu Karla Havlíčka (za ANO) rozšířen o specialisty v oblasti maloobchodu a služeb, aby mohlo být opatření upřesněno. Přizváni byli zástupci Hospodářské komory, Asociace malých a středních podniků, Svazu obchodu a cestovního ruchu, Svazu průmyslu a dopravy a dalších organizací. Ministerstvo také zřídilo call centrum, bude odpovídat na dotazy podnikatelů i spotřebitelů.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky