Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EU vyloučila velké ruské banky ze systému SWIFT, zakázala šíření RT a Sputniku

Evropská unie, ilustrační fotografie
Evropská unie, ilustrační fotografie
Foto: European Union

Evropská unie dnes začala uplatňovat sankce proti sedmi ruským bankám, které v rámci postihů zaváděných v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu vyloučila z mezinárodního platebního systému SWIFT. Zároveň zavedla další dříve schválená omezení včetně zákazu prodávat do Ruska eura či jakkoli se podílet na projektech spojených s Ruským fondem přímých investic (RDIF). Platit začal i zákaz šíření televize Russia Today (RT) a webu Sputnik kvůli jejich dezinformačnímu obsahu.

Na seznamu zasažených bank je VTB, Bank Rossiya, Otkritie, Novikombank, Promsvjazbank, Sovkombank a VEB.RF. Systém SWIFT dnes uvedl, že těchto sedm vybraných subjektů v souladu s požadavky EU odpojí 12. března. Zároveň vyjádřil svou solidaritu s těmi, kdo trpí tragickými důsledky ruského útoku na Ukrajinu.

Zasílání zpráv v systému SWIFT denně umožňuje transakce v hodnotě bilionů dolarů po celém světě a vyloučení zásadně omezí možnost bank získávat západní měnu. EU naopak v systému ponechala největší ruský bankovní ústav Sberbank a také banku částečně vlastněnou ruským plynárenským gigantem Gazprom. Některé unijní země se obávají, že by v případě jejich vyloučení neměly jak hradit Rusku plyn a mohly by přijít o jeho dodávky. Unijní činitelé však nevylučují, že by se v budoucnu mohl seznam zasažených bank dále rozšířit.

"Evropská unie bleskovou rychlostí přijala tři vlny tvrdých sankcí proti ruskému finančnímu systému, technologickému průmyslu a zkorumpované elitě," komentovala zavedení již třetího balíku sankcí během necelého týdne předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

V EU je také počínaje dneškem zakázáno šířit jakýkoli obsah zmíněných médií, ať již prostřednictvím kabelové televize nebo internetu. Podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella je cílem zákazu znemožnit "systematickou manipulaci s informacemi a šíření dezinformací, které Kreml používá jako nástroj při útoku na Ukrajinu".

Témata:  EU Rusko Ukrajina válka ekonomika

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy