Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dodávky ruského plynu přes Nord Stream 1 do Německa klesají, cena se zvyšuje

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Dodávky ruského plynu do Evropské unie jsou ode dneška nižší, hlavní trasa Nord Stream 1 do Německa funguje s využitím 40 procent kapacity. Gazprom uvádí, že na vině je nedokončená oprava zařízení německé firmy Siemens Energy, německá vláda ale mluví o záměru. Cena plynu pro evropský trh se dnes ráno zvýšila až o 25 procent, později se ale cenový růst výrazně zmírnil.

Nižší objem dodávek vyvolává obavy, zda bude možné před zimou naplnit zásobníky plynu tak, jak si vlády jednotlivých unijních zemí naplánovaly. Situace přispívá k dalšímu prohloubení diplomatické rozepře mezi EU a Ruskem, protože ruská plynárenská společnost Gazprom tvrdí, že údržbu na plynovodu znemožňují západní sankce uvalené na Rusko za jeho invazi na Ukrajinu.

V noci zachvátil požár plynové pole Urengoj na Sibiři, které je druhé největší na světě. Gazprom ale ráno oznámil, že požár je pod kontrolou a že na produkci plynu nebude mít žádný vliv, informovala agentura Reuters. Pole Urengoj leží v Jamaloněneckém autonomním okruhu a jeho celkové rezervy přesahují deset bilionů metrů krychlových plynu.

Rusko posílá do EU méně plynu v době, kdy se do Kyjeva vypravili lídři Francie, Itálie a Německa. Ti čelí rostoucím požadavkům ze strany ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby Kyjevu poskytli více zbraní na boj s ruskými vojsky a vyslovili se pro přijetí Ukrajiny do EU.

Německý ministr hospodářství Robert Habeck řekl, že cílem Gazpromu je vyvolat nejistotu a zvýšit na trhu cenu suroviny.

Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v červenci se ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku před polednem pohybovala kolem 131 eur (3239 Kč) za megawatthodinu (MWh), a vykazovala tak proti předchozímu dni nárůst asi o devět procent. Brzy ráno se cena přechodně vyšplhala nad 135 eur za MWh.

Gazprom tvrdí, že dodávky musel omezit, protože se z opravy v Kanadě včas nevrátilo zařízení společnosti Siemens Energy. Německý regulátor síťových služeb Bundesnetzagentur ale toto vysvětlení odmítl.

Největším dovozcem ruského plynu do Německa je společnost Uniper, která uvedla, že dodávky z Ruska se snížily o čtvrtinu proti dohodnutému objemu. Dodala nicméně, že chybějící objem je schopna nahradit z jiných zdrojů. Méně plynu proudí i do Itálie.

Témata:  zemní plyn Rusko Německo

Související

Aktuálně se děje

11. října 2024 10:20

9. října 2024 10:46

Rozpočty pod palbou: Národní rozpočtová rada cupuje ten na příští rok. Revize loňského hospodaření přinášejí špatné zprávy

Národní rozpočtová rada nevídaně sepsula návrh státního rozpočtu na příští rok. Našla v něm "díry" minimálně za 45 miliard korun. Loňský rozpočet si zase zpětně berou do parády ČSÚ a Eurostat; opět nevídaně přitom loňská vládní čísla letos revidují a opravují – směrem k horšímu.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy