Dnešní noc byla rekordně teplá, na třetině stanic byl překonán rekord pro březen

Dnešní noc byla rekordně teplá. Na třetině stanic, které měří víc než 30 let, byl překonán rekord pro celý měsíc březen. Nejtepleji bylo v Bohumíně-Záblatí, a to 13,5 stupně Celsia. Pro konec března jsou normální noční minimální teploty kolem plus jednoho stupně. ČTK to řekla Michaela Valachová z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Ilustrační fotografie
reklama

"Dnešní ráno bylo rekordně teplé. Ze 161 stanic, které měří 30 a více let, byl rekord pro dnešní den zatím zaznamenán na 81 procentech. Z toho 51 stanic překonalo rekord pro celý březen," řekla ČTK Valachová. Konečný počet teplotních rekordů se podle ní ještě může snížit, do statistik se totiž budou započítávat i údaje z dnešního večera až do půlnoci.

Nejvyšší teplotu evidovala stanice v Bohumíně-Záblatí. Naměřili tam 13,5 stupně, čímž překonali rekord pro celý březen z 29. března 1980. Tehdy tam bylo 10,5 stupně. Na nejdéle měřicí stanici v pražském Klementinu bylo 13,2 stupně. Tím byl překonán celoměsíční rekord z 4. března 1998, který činil 12,7 stupně.

Podle Valachové byly rekordy překonány významně, na mnoha místech o několik stupňů. Pro konec března jsou minimální noční teploty dlouhodobě normální v průměru kolem jedno stupně nad nulou.

Výrazně nadprůměrné teploty meteorologové očekávají i během dnešního dne, vystoupají většinou na 15 až 19 stupňů. Chladněji bude na západě a severu Čech, tepleji na východě republiky, kde může být i 20 stupňů. O víkendu se mírně ochladí, očekávají se četné přeháňky a čerstvý vítr. "S příchodem nového týdne dorazí výrazné ochlazení a s ním i sněhové srážky, které se přechodně objeví i v nížinách," uvedli meteorologové.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky