Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dnešní noc byla rekordně teplá, na třetině stanic byl překonán rekord pro březen

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Dnešní noc byla rekordně teplá. Na třetině stanic, které měří víc než 30 let, byl překonán rekord pro celý měsíc březen. Nejtepleji bylo v Bohumíně-Záblatí, a to 13,5 stupně Celsia. Pro konec března jsou normální noční minimální teploty kolem plus jednoho stupně. ČTK to řekla Michaela Valachová z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

"Dnešní ráno bylo rekordně teplé. Ze 161 stanic, které měří 30 a více let, byl rekord pro dnešní den zatím zaznamenán na 81 procentech. Z toho 51 stanic překonalo rekord pro celý březen," řekla ČTK Valachová. Konečný počet teplotních rekordů se podle ní ještě může snížit, do statistik se totiž budou započítávat i údaje z dnešního večera až do půlnoci.

Nejvyšší teplotu evidovala stanice v Bohumíně-Záblatí. Naměřili tam 13,5 stupně, čímž překonali rekord pro celý březen z 29. března 1980. Tehdy tam bylo 10,5 stupně. Na nejdéle měřicí stanici v pražském Klementinu bylo 13,2 stupně. Tím byl překonán celoměsíční rekord z 4. března 1998, který činil 12,7 stupně.

Podle Valachové byly rekordy překonány významně, na mnoha místech o několik stupňů. Pro konec března jsou minimální noční teploty dlouhodobě normální v průměru kolem jedno stupně nad nulou.

Výrazně nadprůměrné teploty meteorologové očekávají i během dnešního dne, vystoupají většinou na 15 až 19 stupňů. Chladněji bude na západě a severu Čech, tepleji na východě republiky, kde může být i 20 stupňů. O víkendu se mírně ochladí, očekávají se četné přeháňky a čerstvý vítr. "S příchodem nového týdne dorazí výrazné ochlazení a s ním i sněhové srážky, které se přechodně objeví i v nížinách," uvedli meteorologové.

Témata:  počasí jaro Příroda

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

12. června 2024 10:38

Léto je zátěž pro laky karoserií, zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku

Pravidelné mytí karoserie je nejenom vizitkou majitele, ale také důležitým nástrojem péče o automobil. Letní měsíce navíc mohou být pro laky karoserií problém a takzvaně zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku. V tomto období je tedy třeba mýt vůz častěji a operativněji. Jak vybrat správnou automyčku? Každý typ má své výhody a nevýhody. Na co si dát také pozor?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy