ČNB začne vydávat pamětní mince s motivy státních institucí

Česká národní banka (ČNB) začne vydávat pamětní mince s motivy významných státních institucí. Mince budou stříbrné a budou mít nominální hodnotu 100 korun.

Česká národní banka (ČNB)

První dvě mince z nového cyklu banka vydá v příštím roce, informovala ČNB na svých internetových stránkách.

Mince budou mít průměr 29 milimetrů a hmotnost devět gramů. jejich emise bude vždy 50.000 kusů. První půjde do prodeje příští rok v březnu mince s motivem Nejvyššího státního zastupitelství, v srpnu 2024 ČNB plánuje emisi mincí s motivem Bezpečnostní informační služby (BIS). Podoba motivů na připravovaných mincích zatím není známa.

ČNB vydává pamětní mince v různých tematických cyklech. Stříbrné mince s nominální hodnotou 500 korun jsou věnovány slavným dopravním prostředkům, letos v červnu vyjde emise s motivem osobního automobilu Tatra 603. Zlaté mince s nominální hodnotou 5000 korun jsou zaměřeny na městské památkové rezervace, letos v květnu byla vydána emise s motivem Kroměříže a v říjnu se plánuje s motivem Hradce Králové.

Kromě tematických sérií vydává ČNB i pamětní stříbrné mince s nominální hodnotou 200 korun, které jsou věnovány významným osobnostem i událostem české historie. Letos takto vydala minci k výročí narození biskupa Jednoty bratrské a spisovatele Jana Blahoslava, k výročí jmenování Josefa Karla Matochy olomouckým arcibiskupem nebo k výročí zahájení pravidelného vysílání Československého rozhlasu.

Nominální hodnota pamětních mincí není shodná s cenou, za kterou je možné je koupit. Ta závisí na aktuální ceně použitých drahých kovů a na nákladech spojených s výrobou.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky