Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ČNB začne vydávat pamětní mince s motivy státních institucí

Česká národní banka (ČNB)
Česká národní banka (ČNB)
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Česká národní banka (ČNB) začne vydávat pamětní mince s motivy významných státních institucí. Mince budou stříbrné a budou mít nominální hodnotu 100 korun.

První dvě mince z nového cyklu banka vydá v příštím roce, informovala ČNB na svých internetových stránkách.

Mince budou mít průměr 29 milimetrů a hmotnost devět gramů. jejich emise bude vždy 50.000 kusů. První půjde do prodeje příští rok v březnu mince s motivem Nejvyššího státního zastupitelství, v srpnu 2024 ČNB plánuje emisi mincí s motivem Bezpečnostní informační služby (BIS). Podoba motivů na připravovaných mincích zatím není známa.

ČNB vydává pamětní mince v různých tematických cyklech. Stříbrné mince s nominální hodnotou 500 korun jsou věnovány slavným dopravním prostředkům, letos v červnu vyjde emise s motivem osobního automobilu Tatra 603. Zlaté mince s nominální hodnotou 5000 korun jsou zaměřeny na městské památkové rezervace, letos v květnu byla vydána emise s motivem Kroměříže a v říjnu se plánuje s motivem Hradce Králové.

Kromě tematických sérií vydává ČNB i pamětní stříbrné mince s nominální hodnotou 200 korun, které jsou věnovány významným osobnostem i událostem české historie. Letos takto vydala minci k výročí narození biskupa Jednoty bratrské a spisovatele Jana Blahoslava, k výročí jmenování Josefa Karla Matochy olomouckým arcibiskupem nebo k výročí zahájení pravidelného vysílání Československého rozhlasu.

Nominální hodnota pamětních mincí není shodná s cenou, za kterou je možné je koupit. Ta závisí na aktuální ceně použitých drahých kovů a na nákladech spojených s výrobou.

Témata:  Česká národní banka (ČNB)

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

15. července 2024 10:41

Český Green Deal je tu. Fialova vláda ho chce schválit nyní v čase dovolených. Jen pohonné hmoty kvůli němu mají zdražit o 10 Kč/l

V příštím týdnu má Fialova vláda na programu projednání opravdové „bomby“, totiž české verze Green Dealu. Ne náhodou během dovolených. Veřejnost má přes léto na starosti jiné, příjemnější věci. Ostatně balíček EU s názvem „Fit for 55“, klíčová složka celounijního Green Dealu, se před třemi lety schvaloval raději také během prázdnin.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy