Charita ČR vyhlásila sbírku pro ty, jež zasáhla vládní opatření

Charita ČR vyhlásila veřejnou sbírku na pomoc lidem, kteří kvůli pandemii onemocnění COVID-19 a s tím spojenými vládními opatřeními přišli o peníze nutné k zajištění základních životních potřeb.

Ilustrační fotografie
reklama

Charita prostřednictvím svých poraden zjistila, že prvních 14 dní vládních opatření mělo u některých skupin lidí za následek výpadek či snížení příjmů, ztrátu zaměstnání, uplynutí lhůt kvůli omezení činnosti úřadů a riziko ztráty dávek, ale i nedostatek potravin. Uvedla to na webu České biskupské konference.

Vybrané peníze se použijí na přímou pomoc lidem v nouzi, v kritické životní situaci, dětem a matkám s dětmi, těžce nemocným, lidem bez domova a bez přístřeší, opuštěným nebo starým lidem, kteří se v této výjimečné situaci ocitli v tísni. Přispívat je možné na účet 44665522/0800, variabilní symbol je 90619, zasláním dárcovské SMS ve tvaru CHARITAPOMOC 30, 60 nebo 90 na číslo 87 777 nebo ve tvaru TRV CHARITAPOMOC 30, 60 nebo 90 na číslo 87 777.

Skupiny nejvíce ohrožené současnou situací jsou podle pracovníků Charity rodiny s dětmi, matky samoživitelky, zadlužení lidé, agenturní zaměstnanci a obecně lidé bez standardní pracovní smlouvy a OSVČ. Největší problémy podle nich budou mít ti, kteří si nedokázali vytvořit peněžní rezervu a souběžně na ně dopadají následky ochranných opatření.

"Velký dopad má výpadek nebo snížení příjmů zejména u rodin s dětmi, zvláště u matek samoživitelek a ve skupině lidí, kteří jsou v oddlužení. Problémy ale přináší i omezení činnosti úřadů. Lidé, kteří už jsou v evidenci úřadu práce, z ní mohou vypadnout kvůli nemožnosti najít si práci ve stanovené lhůtě a přijít tak o dávky nebo podporu," shrnuje výsledky prvního průzkumu sociální analytička Charity Iva Kuchyňková.

Vláda schválila podporu zaměstnavatelů a dílčí podporu OSVČ a projednává odložení splátek dluhů, půjček a hypoték. "S výstupy z našich analýz budeme také seznamovat zákonodárce a dávat jim podněty pro změny v systému, které povedou k nápravě. Očekáváme však, že mnoho lidí se přesto ocitne v nouzi a stát ani kraje jim nepomohou," míní ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.

Ti nejohroženější potřebují pomoc ihned. "I kdyby vláda schválila ty nejvstřícnější podmínky podpory, nějakou dobu potrvá, než se uvedou do praxe. A i tak vždycky budou existovat lidé, kteří propadnou sítem a k nimž se systémová pomoc nedostane. Proto vyhlašujeme veřejnou sbírku na pomoc pro ty nejpotřebnější," doplnil.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky