Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Češi berou lékárny útokem. Extrémní zájem je o roušky. Klasická vás ale před virem neochrání

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Češi kvůli hrozbě koronaviru nakupují v lékárnách ochranné pomůcky a léky. Zájem je především o ústní roušky, které už jsou na řadě míst vyprodané. Vyplývá to z vyjádření lékárenských řetězců na dotaz ČTK. Kvůli nákaze v Číně zemřelo 81 lidí, potvrzených případů nakažených je podle posledních údajů 2744. Česká lékárnická komora (ČLnK) dnes upozornila, že vyšší prodej roušek v ČR nemusí nutně souviset jen s koronavirem, ale obecně se sezonou akutních respiračních onemocnění.

"Na našem e-shopu jsme tento víkend zaznamenali sedmdesátkrát vyšší zájem o roušky než obvykle. Artikl je u distributora vyprodán, takže jsme na e-shopu stáhli roušky z nabídky. V klasických lékárnách jsou k dostání bez problému," uvedl mluvčí sítě Dr.Max Michal Petrov. Firma z investiční skupiny Penta je největší lékárenskou sítí v Česku, má přes 450 poboček.

Lidé kvůli koronoviru více míří také do sítě lékáren Benu, potvrdila jejich odborná konzultantka Ivana Lánová. "Ústní roušky jsou momentálně u distribuce vyprodané. Musím ale upozornit, že klasické ústní roušky nechrání před onemocněním. Jsou určeny nemocným, aby nemoc nepřenášeli. Jako ochranu je třeba zvolit respirátory proti virům, které jsou založené na bázi filtru a slouží k tomu, aby zabránily průniku mikroorganismů zvenku dovnitř. I ty jsou však vyprodány," podotkla.

Panika podle ní není na místě, doporučuje ale, aby lidé byli obezřetní a v případě příznaků podobných onemocnění koronovirem se obrátili na svého lékaře. "Doporučujeme důsledné dodržování zásad osobní hygieny, časté mytí rukou mýdlem a pokud je to možné, vyhýbání se přeplněným prostorám, kde by se s nakaženým mohli setkat," uvedla Lánová. ČLnK doplnila, že při odkašlávání není vhodné dávat si ruku před ústa. "Lepší je kašel tlumit kapesníkem nebo předloktím, zamezíte tak šíření infekce. Podobné pravidlo platí i u kýchání," dodala.

Extrémní poptávku po rouškách v posledních dnech zaznamenala také síť Pilulka. "Za víkend máme na e-shopu Pilulka.cz téměř 2500 objednávek na roušky/ústenky a velmi rychle roste zájem i o antibakteriální gely. Co se týče kamenných lékáren, je zde situace stejná," uvedla mluvčí firmy Kateřina Schotliová.

"Přestože jsme se snažili dostatečně předzásobit, nejsou již některé produkty téměř dostupné u dodavatele ani u lékárenských distributorů, proto jsme byli nuceni některé druhy roušek/ústenek dočasně stáhnout z nabídky, abychom byli ze stávajících zásob schopni vybavit nevyřízené objednávky. Zákazníkům, kteří objednali roušky, které již nejsou dostupné, nabízíme jiné druhy, které máme skladem," dodala.

Firma Ardon Safety, jež se zabývá analýzou rizik na pracovišti, uvedla, že poptávka po respirátorech a nano-respirátorech, které slouží jako ochrana proti aerosolům, virům, bakteriím, pylům a dalším látkám, raketově roste od minulého pátku. "Za jedinou hodinu k nám dorazí stovky objednávek a poptávka po respirátorech na bázi nanovláken se celkově zvýšila o 600 procent. Největší zájem evidujeme od velkých internetových prodejců, kteří se snaží vykrýt poptávku svých vlastních zákazníků, tedy běžných spotřebitelů. Rostoucí zájem o respirátory a nano-respirátory ale vnímáme také u průmyslových firem, kde poptávka stoupla o 150 procent," uvedl za firmu Martin Netopil.

Vývoj kolem nákazy začínají monitorovat i firmy. "Situaci samozřejmě sledujeme a jsme v kontaktu s příslušnými úřady. Zatím nebylo potřeba přijímat žádné významné opatření," řekl dnes ČTK mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Témata:  koronavirus lékárny lékaři

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy