Boris Johnson byl propuštěn z nemocnice. Británie hlásí na 9 900 obětí

Británie se řadí mezi evropské státy, které jsou nejhůře postiženy nákazou novým typem koronaviru. Nemocí covid-19, kterou tento vir vyvolává, se v zemi dosud nakazilo téměř 80.000 lidí, což jí v Evropě řadí na páté místo, a na 9900 lidí na ni zemřelo. Britská vláda byla zpočátku kritizována za to, že otálela se zavedením radikálních opatření proti koronaviru a čelila také kritice kvůli nedostatku ochranných pomůcek i pomalému tempu testování pacientů. Mezi nakaženými se nakonec ocitl i britský premiér Boris Johnson (55), který byl dnes propuštěn z nemocnice do domácího léčení.

Boris Johnson
reklama

Vývoj šíření koronaviru v Británii a postojů premiéra Johnsona a britské vlády ke krizi způsobené koronavirem:

12. března - V Británii se nákaza novým typem koronaviru od konce ledna potvrdila u téměř 600 lidí a deset lidí nemoci covid-19 podlehlo. Britská vláda vyzvala všechny obyvatele, kteří na sobě budou pozorovat příznaky onemocnění, aby strávili sedm dní v domácí karanténě. Školy zůstaly otevřené a nebylo zakázáno shromažďování většího počtu lidí. Vláda byla za otálení s přijetím podobně radikálních opatření kritizována. "Dostáváme se teď do další fáze," oznámil Johnson a občanům vzkázal, že další úmrtí jsou nevyhnutelná. "Musím vám to, britské veřejnosti, říci na rovinu: více rodin předčasně přijde o své milované," uvedl.

16. března - Británie zásadně zpřísnila režim kvůli koronaviru. Britové by se měli vyhýbat kontaktu s ostatními lidmi a podle Johnsona by měli pracovat z domova, když je to možné. K dalším bodům nových nařízení patřilo, že by všichni, kdo mají v domácnosti někoho s kašlem nebo teplotou, měli zůstat ve 14denní karanténě.

18. března - Británie ohlásila více než 100 obětí koronaviru a přes 2600 nakažených. Johnson oznámil uzavření všech škol v zemi od 20. března do odvolání a nevyloučil, že by vláda mohla kvůli šíření koronaviru uzavřít celá města včetně Londýna.

23. března - Johnson v projevu k občanům řekl, že koronavirová pandemie představuje největší ohrožení, jakému Británie čelí za desítky let. Vzkázal lidem, aby zůstávali doma, a oznámil, že bude uzavřena většina obchodů kromě těch, které prodávají potraviny a jiné životně důležité zboží. Na veřejnosti bude povoleno se pohybovat maximálně po dvou s výjimkou lidí, kteří spolu sdílí domácnost.

27. března - Statistiky nakažených a zemřelých začaly v Británii strmě stoupat. Za posledních 24 hodin vláda evidovala 181 mrtvých, celkem se počet obětí zvýšil na 759. Počet pozitivně testovaných lidí přesáhl 14.500. Nákazu koronavirem oznámil i Johnson, ale uvedl, že má jen mírné příznaky. Pozitivní test vyšel také ministru zdravotnictví Mattovi Hancockovi. Nákazu koronavirem ohlásil již 25. března také britský princ Charles.

28. března - Počet obětí nákazy koronavirem v Británii překročil tisícovku. Počet potvrzených případů nákazy přesáhl 17.000.

3. dubna - Johnson oznámil, že nadále vykazuje mírné příznaky nemoci covid-19 a zůstává v karanténě, kterou chtěl k tomuto dni ukončit. Těhotná Johnsonova snoubenka Carrie Symondsová o den později uvedla, že poslední týden strávila v posteli s hlavními příznaky nákazy koronavirem a že už se uzdravuje.

5. dubna - Johnson byl převezen do nemocnice, neboť příznaky nemoci covid-19 u něj přetrvávaly i deset dnů poté, co měl pozitivní test.

6. dubna - Johnsonův zdravotní stav se zhoršil a premiér na doporučení svého lékařského týmu přeložen na jednotku intenzivní péče a napojen na kyslíkový přístroj. Jeho povinnosti přebral šéf britské diplomacie Dominic Raab.

- Počet obětí nemoci covid-19 přesáhl v Británii 5000.

9. dubna - Johnson se vrátil na běžné lůžkové oddělení.

10. dubna - V britských nemocnicích zemřelo dalších 980 pacientů s koronavirem, což byla nejvyšší denní bilance od začátku epidemie.

12. dubna - Johnson byl propuštěn z nemocnice do domácího léčení. Jeho stav ovšem stále vyžaduje zotavení, proto se ministerský předseda k řízení vlády zatím nevrací.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky