Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Boris Johnson byl propuštěn z nemocnice. Británie hlásí na 9 900 obětí

Boris Johnson
Boris Johnson
Foto: Instagram

Británie se řadí mezi evropské státy, které jsou nejhůře postiženy nákazou novým typem koronaviru. Nemocí covid-19, kterou tento vir vyvolává, se v zemi dosud nakazilo téměř 80.000 lidí, což jí v Evropě řadí na páté místo, a na 9900 lidí na ni zemřelo. Britská vláda byla zpočátku kritizována za to, že otálela se zavedením radikálních opatření proti koronaviru a čelila také kritice kvůli nedostatku ochranných pomůcek i pomalému tempu testování pacientů. Mezi nakaženými se nakonec ocitl i britský premiér Boris Johnson (55), který byl dnes propuštěn z nemocnice do domácího léčení.

Vývoj šíření koronaviru v Británii a postojů premiéra Johnsona a britské vlády ke krizi způsobené koronavirem:

12. března - V Británii se nákaza novým typem koronaviru od konce ledna potvrdila u téměř 600 lidí a deset lidí nemoci covid-19 podlehlo. Britská vláda vyzvala všechny obyvatele, kteří na sobě budou pozorovat příznaky onemocnění, aby strávili sedm dní v domácí karanténě. Školy zůstaly otevřené a nebylo zakázáno shromažďování většího počtu lidí. Vláda byla za otálení s přijetím podobně radikálních opatření kritizována. "Dostáváme se teď do další fáze," oznámil Johnson a občanům vzkázal, že další úmrtí jsou nevyhnutelná. "Musím vám to, britské veřejnosti, říci na rovinu: více rodin předčasně přijde o své milované," uvedl.

16. března - Británie zásadně zpřísnila režim kvůli koronaviru. Britové by se měli vyhýbat kontaktu s ostatními lidmi a podle Johnsona by měli pracovat z domova, když je to možné. K dalším bodům nových nařízení patřilo, že by všichni, kdo mají v domácnosti někoho s kašlem nebo teplotou, měli zůstat ve 14denní karanténě.

18. března - Británie ohlásila více než 100 obětí koronaviru a přes 2600 nakažených. Johnson oznámil uzavření všech škol v zemi od 20. března do odvolání a nevyloučil, že by vláda mohla kvůli šíření koronaviru uzavřít celá města včetně Londýna.

23. března - Johnson v projevu k občanům řekl, že koronavirová pandemie představuje největší ohrožení, jakému Británie čelí za desítky let. Vzkázal lidem, aby zůstávali doma, a oznámil, že bude uzavřena většina obchodů kromě těch, které prodávají potraviny a jiné životně důležité zboží. Na veřejnosti bude povoleno se pohybovat maximálně po dvou s výjimkou lidí, kteří spolu sdílí domácnost.

27. března - Statistiky nakažených a zemřelých začaly v Británii strmě stoupat. Za posledních 24 hodin vláda evidovala 181 mrtvých, celkem se počet obětí zvýšil na 759. Počet pozitivně testovaných lidí přesáhl 14.500. Nákazu koronavirem oznámil i Johnson, ale uvedl, že má jen mírné příznaky. Pozitivní test vyšel také ministru zdravotnictví Mattovi Hancockovi. Nákazu koronavirem ohlásil již 25. března také britský princ Charles.

28. března - Počet obětí nákazy koronavirem v Británii překročil tisícovku. Počet potvrzených případů nákazy přesáhl 17.000.

3. dubna - Johnson oznámil, že nadále vykazuje mírné příznaky nemoci covid-19 a zůstává v karanténě, kterou chtěl k tomuto dni ukončit. Těhotná Johnsonova snoubenka Carrie Symondsová o den později uvedla, že poslední týden strávila v posteli s hlavními příznaky nákazy koronavirem a že už se uzdravuje.

5. dubna - Johnson byl převezen do nemocnice, neboť příznaky nemoci covid-19 u něj přetrvávaly i deset dnů poté, co měl pozitivní test.

6. dubna - Johnsonův zdravotní stav se zhoršil a premiér na doporučení svého lékařského týmu přeložen na jednotku intenzivní péče a napojen na kyslíkový přístroj. Jeho povinnosti přebral šéf britské diplomacie Dominic Raab.

- Počet obětí nemoci covid-19 přesáhl v Británii 5000.

9. dubna - Johnson se vrátil na běžné lůžkové oddělení.

10. dubna - V britských nemocnicích zemřelo dalších 980 pacientů s koronavirem, což byla nejvyšší denní bilance od začátku epidemie.

12. dubna - Johnson byl propuštěn z nemocnice do domácího léčení. Jeho stav ovšem stále vyžaduje zotavení, proto se ministerský předseda k řízení vlády zatím nevrací.

Témata:  Boris Johnson Velká Británie Koronavirus COVID-19

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy