Babiš vyzval nemocnice a lékárny, aby se předzásobily rouškami na čtyři měsíce dopředu

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) uložil nemocnicím, aby se kvůli nebezpečí koronaviru předzásobily ústními rouškami na čtyři měsíce dopředu. To představuje 1,5 milionu kusů. Novinářům to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO) při návštěvě firmy Batist Medical v Červeném Kostelci na Náchodsku.

Andrej Babiš

Firma patří mezi největší dodavatele roušek v zemi a chystá zvýšení dodávek roušek o 50 procent asi na 1,5 milionu měsíčně. Příští týden spustí novou linku, na níž lze vyrábět roušky s nanovlákny, jež zachycují i viry.

Poptávka po rouškách je veliká. "Ministr zdravotnictví uložil nemocnicím, aby se předzásobily a objednaly si roušky na čtyři měsíce dopředu," řekl Babiš. Uvedl, že vyzval Českou lékárnickou komoru k tomu, aby se i lékárny zásobily, a to nejen rouškami, ale i respirátory, které jsou v ochraně před koronavirem skutečně účinné. Výrobci, nemocnice a lékárny také podle premiéra spolupracují v tom smyslu, aby situace nezneužili překupníci.

Česká republika zatím výskyt koronaviru nezaznamenala. "Není důvod, aby vznikla panika a všichni jsme na sobě měli roušky nebo respirátory," řekl Babiš.

Firma Batis Medical, která je výrobcem různého zdravotnického materiálu, zatím dodává na trh asi jeden milion roušek měsíčně. "Investovali jsme do nové technologie na výrobu roušek. Příští týden bychom (na ni) měli začít s výrobou klasických ústenek, které používají hlavně lékaři a sestry," řekl generální ředitel a majitel firmy Tomáš Mertlík.

Nová linka by měla měsíčně produkovat asi půl milionu kusů roušek. Vyrábět bude nově vyvinutý typ roušky, která má lepší filtrační schopnost díky dovnitř vložené vrstvě z nanovláken. "Má schopnost zachycovat i viry, nejenom bakterie," řekl Mertlík.

Zároveň firma podle něj získala od několika výrobců v Evropě respirátory. "Rádi bychom je umístili na český trhu v počtu 100.000 kusů týdne. Dodávky by měly začít od pondělí příštího týdne," řekl Mertlík. Odběratele požádal o zdrženlivost při objednávání roušek a respirátorů, aby se dostalo na všechny.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky