Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Babiš: O víkendu by mohly být pro nákupy seniorů jiné hodiny

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Hodiny vyhrazené pro nákupy seniorů ve větších obchodech potravin a drogerií platí i po pondělním jednání vlády nadále kvůli názoru epidemiologů a hygieniků. V rozhovoru pro Blesk.cz to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Je podle něj otázkou, jak dlouho bude opatření platit a také to, zda kabinet neudělá rozdíl mezi tím, kdy jsou vyhrazené časy ve všedních dnech a o víkendech.

Kabinet v pondělí možné zrušení omezení pro osoby mladší 65 let probíral, ale nakonec se rozhodl, že přístup do větších obchodů potravin a drogerií mezi 08:00 a 10:00 bude nadále možný jen pro osoby starší 65 let. Opatření z druhé poloviny března má chránit seniory jako rizikovou skupinu před nákazou covidem-19.

Babiš dnes Blesku řekl, že zatím opatření zůstane beze změny. "Je třeba říct, že starší lidé jsou nejohroženější skupina. Je dobré, že jsme jim vyšli vstříc. Otázka je, jak dlouho to potrvá. V rámci názoru epidemiologů jsme to zatím nechali tak. Otázka je, jestli neudělat nějaký rozdíl mezi víkendem a běžným dnem," uvedl Babiš.

Vláda na začátku nouzového stavu nákupní dobu pro seniory několikrát změnila. Nejprve od čtvrtka 19. března měli senioři vyhrazenou dobu mezi 10:00 a 12:00 v prodejnách potravin, drogeriích a lékárnách. Po prvním dnu účinnosti ale kabinet opatření upravil a hodiny posunul na dobu mezi 07:00 a 09:00, omezení se také přestalo týkat lékáren.

Vedle majitelů a zaměstnanců provozoven zahrnulo opatření nově držitele průkazů pro osoby zdravotně postižené a zaměstnance pečovatelských služeb. Necelý týden od platnosti původního opatření se pak vyhrazená doba posunula na čas od 08:00 do 10:00. Kabinet ji navíc omezil na prodejny potravin a drogerie přes 500 metrů čtverečních. Menší prodejny musí zákazníky spadající do rizikové skupiny obsloužit přednostně.

Témata:  Andrej Babiš nákupy senioři Koronavirus COVID-19

Aktuálně se děje

10. března 2025 11:24

Jednotné měsíční hlášení: Daňový expert odhaluje klíčové dopady nového návrhu

Minulý týden vláda schválila návrh zákona o jednotném měsíčním hlášení zaměstnavatele, který má od ledna 2026 nahradit více než dvacet stávajících formulářů jedním elektronickým podáním. Cílem této legislativní změny je snížit administrativní zátěž zaměstnavatelů a zefektivnit komunikaci se státní správou. 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy