Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Auto bez chlazení vezlo za vedra 80 kg masa a masných polotovarů na hudební festival

Auto bez chlazení vezlo za vedra 80 kilo masa, částečně prošlého
Auto bez chlazení vezlo za vedra 80 kilo masa, částečně prošlého
Foto: Státní veterinární správa (SVS)

Vůz bez chlazení převážel za tropických teplot desítky kilogramů masa či masných polotovarů na dálnici u Vyškova. Část potravin byla také prošlá nebo s nejasným původem. Státní veterinární správa (SVS) proto nařídila znehodnotit celkem 80 kilogramů potravin živočišného původu, které auto vezlo. Původně směřovaly na hudební festival v Ostravě-Vítkovicích. Správa o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Veterináři kontrolovali auto spolu s policií na odpočívadle na D46. "V teplém letním dni, kdy teplota vzduchu dosahovala 34 stupňů Celsia, bylo v kontrolovaném automobilu bez možnosti, zajistit aktivní chlazení, přepravováno původně mražené drůbeží a vepřové maso, masné polotovary a chlazené masné výrobky. Maso již částečně jevilo smyslové změny," uvedl mluvčí SVS Petr Vorlíček.

Část zásilky podle veterinářů také nebyla označena. Další část balení masa nesla etikety s už prošlým datem použitelnosti. Provozovatel rovněž nebyl schopen jednoznačně prokázat původ živočišných produktů. "Proto veterinární inspektoři zásilku znehodnotili obarvením a přepravce ji musel nechat zlikvidovat v asanačním podniku. S kontrolovaným subjektem povede SVS správní řízení za porušení zákona o potravinách. Za přestupek lze provozovateli uložit pokutu až do výše 50 milionů korun," sdělil mluvčí.

Za nevyhovujících podmínek byly v autě přepravovány také produkty rostlinného původu. Na místo proto podle SVS dorazily i inspektorky Státní zemědělské potravinářské inspekce.

Témata:  Maso Státní veterinární správa

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

15. července 2024 10:41

Český Green Deal je tu. Fialova vláda ho chce schválit nyní v čase dovolených. Jen pohonné hmoty kvůli němu mají zdražit o 10 Kč/l

V příštím týdnu má Fialova vláda na programu projednání opravdové „bomby“, totiž české verze Green Dealu. Ne náhodou během dovolených. Veřejnost má přes léto na starosti jiné, příjemnější věci. Ostatně balíček EU s názvem „Fit for 55“, klíčová složka celounijního Green Dealu, se před třemi lety schvaloval raději také během prázdnin.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy