Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V červnu budou dva hrazené testy PCR a čtyři antigenní

Petr Arenberger
Petr Arenberger
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Lidé budou mít z veřejného zdravotního pojištění v červnu hrazeny dva testy na covid-19 metodou PCR a čtyři antigenní testy. Po dnešním jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). O testování o prázdninách, případně po návratu ze zahraničí, vláda zatím nerozhodla.

"Během prázdnin připravujeme speciální režim, aby PCR testy i testy antigenní zdarma byly k dispozici cestovatelům. Ale budeme k tomu mít ještě další jednání vlády," řekl ministr.

Do budoucna to podle něj usnadní jednotný evropský "zelený certifikát", kterým se budou lidé prokazovat při cestě do zahraničí. Český certifikát by se měl dát stáhnout z webu Ústavu zdravotnických informací a statistiky od 1. června. Vláda podle něj také jedná o uznávání certifikátů o očkování vydaných v zahraničí.

Dosud jsou antigenní testy hrazeny z veřejného pojištění každé tři dny. PCR test zpracovávaný v laboratoři musí předepsat lékař nebo hygienik.

Ministr už v pátek avizoval, že se sníží cena testů pro pojišťovny i pro samoplátce. PCR test by měl stát od 1. července pojišťovnu kolem 600 korun, v současné době za něj pojišťovna hradí asi 1200 korun. Antigenní test bude nově za 250 korun. Ceny pro samoplátce

Testy, očkování nebo nedávno prodělaná nemoc jsou potřeba k prokázání bezinfekčnosti, vyžadováno je na hromadných akcích, k využívání některých služeb, pro návštěvy nemocnic nebo zahrádek restaurací. PCR test platí negativní sedm dní, antigenní podle typu služby 48 nebo 72 hodin. Ochrana po nemoci je od dnešního dne 180 dní, po očkování vzniká po 21 dnech od první dávky.

Témata:  Koronavirus COVID-19 Petr Arenberger

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

12. června 2024 10:38

Léto je zátěž pro laky karoserií, zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku

Pravidelné mytí karoserie je nejenom vizitkou majitele, ale také důležitým nástrojem péče o automobil. Letní měsíce navíc mohou být pro laky karoserií problém a takzvaně zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku. V tomto období je tedy třeba mýt vůz častěji a operativněji. Jak vybrat správnou automyčku? Každý typ má své výhody a nevýhody. Na co si dát také pozor?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy