Arenberger rezignuje, nahradí ho Vojtěch

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) dnes rezignuje, řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Nahradit ho má jeden z jeho předchůdců - nynější poslanec ANO Adam Vojtěch. Premiér to oznámil v Bruselu, kde se účastní summitu EU. Arenberger ohlásil na 11:00 tiskovou konferenci. V čele resortu stál zhruba měsíc a půl. Ministr čelil kritice kvůli tomu, jak informoval o svém majetku. Podle Babiše se Arenberger (62) k odstoupení rozhodl kvůli tlaku na rodinu.

Petr Arenberger
reklama

"Celá rodina je pod tlakem, to je hlavní důvod," uvedl Babiš. Arenberger podle něho podcenil, že na úrovni ministra "musí být majetková přiznání a další věci daleko přísnější". S Arenbergerem se podle svých slov premiér na postupu dohodl dnes ráno. "Včera jsem s ním mluvil a dnes ráno mi potvrdil svoji rezignaci," uvedl Babiš. Dodal, že výměnu zatím nekonzultoval s prezidentem Milošem Zemanem. "Předpokládám, že nebude mít žádné výhrady," uvedl. V polovině května Zeman řekl, že by proti Arenbergerovu odchodu z funkce neměl námitky.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček dnes ČTK napsal, že prezident bude o věci s Babišem hovořit. "Až teprve poté budeme sdělovat stanovisko," uvedl.

S Vojtěchem (34), který post ministra zdravotnictví opustil loni v září s vysvětlením, že ho řízení resortu v době první vlny koronaviru neúměrně zatížilo, hovořil Babiš o možném návratu do vlády minulý týden. Dnes ho zatím o dalším vývoji neinformoval. "No já bych mu přece jen zatelefonoval," uvedl premiér na dotaz, zda za Arenbergera má náhradu a kdo to je. O pár vteřin později doplnil, že to může říct a že doufá, že Vojtěch bude ministerstvo řídit do demise vlády, tedy konce kabinetu očekávaného v souvislosti s říjnovými volbami.

Arenbergerovi Babiš za účast ve vládě poděkoval. Poznamenal, že si váží toho, že se funkce ujal krátce před volbami.

Vojtěch se stal ministrem zdravotnictví v prosinci 2017, kdy byl jmenován v první Babišově vládě, stejnou funkci získal i v druhém Babišově kabinetu jmenovaném v červnu 2018. Na funkci rezignoval loni v září. Nahradil ho tehdy epidemiolog Roman Prymula, kterého vystřídal Jan Blatný. Arenebergera, který do té doby vedl Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, Babiš uvedl do úřadu 7. dubna. Během epidemie covidu tak zdravotnictví vedli čtyři ministři. To dnes zmínil i Babiš, když řekl, že jeho vláda nebude mít dalšího - pátého ministra zdravotnictví, ale čtvrtého.

Od Arenbergera Babiš chtěl, aby se jako ministr věnoval mino jiné mediálnímu aspektu boje s covidem. Ministra v posledních týdnech média kritizovala především za nedostatečná vysvětlení dřívějších rozhodnutí týkajících se jeho majetku.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky