Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ambasáda v Kyjevě byla dočasně uzavřena. MZV varuje před cestami na Ukrajinu

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

České velvyslanectví v Kyjevě bylo dočasně uzavřeno. Na svém webu o tom dnes informovalo ministerstvo zahraničí. Konzulární pomoc občanům podle resortu poskytuje generální konzulát ve Lvově. Resort též varuje před jakýmikoli cestami na Ukrajinu a vyzývá české občany v zemi, aby ji okamžitě opustili. Letecká doprava mezi Českou republikou a Ukrajinou byla přerušena.

"V případě nouzové situace českých občanů kontaktujte nouzovou linku Generálního konzulátu ve Lvově na +380676732811 nebo +380673749701," dodalo ministerstvo.

Česká diplomacie vzhledem k ruské invazi na Ukrajinu a vyhlášení válečného stavu v zemi varuje před cestami na Ukrajinu a vyzvalo české občany, aby zemi opustili. Apelovalo na ty, kteří se na Ukrajině zdržují nebo v zemi dlouhodobě žijí, aby se registrovali do systému Drozd, který využívají české zastupitelské úřady například k informování turistů o mimořádných událostech.

Ministerstvo důrazně vyzvalo české občany, aby urychleně opustili Luhanskou, Doněckou, Černigovskou, Sumskou, Charkovskou, Dněpropetrovskou, Záporožskou, Chersonskou, Mikolajevskou a Oděsskou oblast. Úřad upozornil, že je zakázáno vstupovat na území či opouštět území, jež nejsou pod kontrolou ukrajinských orgánů (části Doněcké a Luhanské oblasti), bez vyřízeného speciálního povolení a jinudy než přes stanoviště, jež pro tento účel zřídily ukrajinské orgány.

Pokud se lidé rozhodnout přes varování na Ukrajině zůstat, mají dbát maximální opatrnosti, sledovat důvěryhodná média a mít připravený plán evakuace pro případ nouze. "MZV ČR upozorňuje, že v místech vojenského konfliktu bude mít jen velmi omezené možnosti poskytovat českým občanům na území Ukrajiny pomoc a ochranu," dodal resort. Ministerstvo doporučilo lidem vyhýbat se místům s velkou koncentrací osob, vyzvalo k neúčasti na demonstracích a pochodech.

V souvislosti s vyhlášením vojenského stavu byl uzavřen civilní letecký prostor a přerušena letecká doprava z a na Ukrajinu.

Dosud ambasáda v Kyjevě fungovala, v úterý po jednání krizového štábu ministerstva zahraničí náměstek Martin Dvořák (STAN) oznámil, že na nějakou dobu bude nutné omezit přijímání žádostí o víza. Na velvyslanectví bylo po snížení stavu zhruba 20 pracovníků, na konzulátu přes 35.

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ráno oznámil, že dal svolení ke speciální vojenské operaci na ukrajinském Donbasu, uvedly agentury. Moskva podle Putina nemůže tolerovat hrozby, které přicházejí z Ukrajiny a cílem operace bude ochrana lidských životů. V řadě ukrajinských měst včetně Kyjeva jsou slyšet výbuchy, uvádí ukrajinská agentura Unian. Šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba řekl, že Putin zahájil plnohodnotnou invazi na Ukrajinu a že země se bude bránit.

Témata:  válka Rusko Ukrajina

Aktuálně se děje

17. června 2024 9:56

14. června 2024 9:44

13. června 2024 17:27

Cenové rozdíly nemovitostí jsou čím dál tím vyšší. Roli hraje i několik kilometrů

Ceny nemovitostí se stále mění. Čím dál větší roli hraje lokalita. Rozdíl v cenách je patrný i u nemovitostí vzdálených jen pár kilometrů od sebe. Zatímco v žádaných lokalitách jsou nemovitosti na lehce růstové trajektorii, u méně žádaných lokalit jsou na tom ceny právě naopak. V realitách platí mantra: “Lokalita, lokalita, lokalita.“

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy