Fiala: Částečná mobilizace je dalším důkazem toho, že jediným agresorem je Rusko

Částečná mobilizace, kterou dnes ráno vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin, je snahou o další eskalaci Ruskem rozpoutané války na Ukrajině a dalším důkazem toho, že jediným agresorem je právě Rusko. Ve vyjádření pro ČTK to uvedl premiér Petr Fiala (ODS).

Petr Fiala (ODS)
reklama

"Pomoc Ukrajině je potřeba a musíme v ní v našem vlastním zájmu pokračovat," dodal Fiala.

Putin dnes v televizním vystoupení uvedl, že vyhlášení částečné mobilizace je na obranu před Západem, který se podle něho snaží oslabit, rozdělit a zničit Rusko. Mobilizace, která se dotkne hlavně ruských občanů v záloze a s vojenskou zkušeností, začne podle prezidenta okamžitě. Podle ruského ministra obrany Sergeje Šojgua armáda povolá v rámci mobilizace 300.000 rezervistů.

"Vyhlášením částečné mobilizace v Rusku definitivně padá Putinova lež o 'speciální operaci'. Putin zkrátka vede krvavou válku proti Ukrajině," napsal na twitteru vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Rusko invazi označuje za speciální vojenskou operaci. "Nesmí ji vyhrát. A nevyhraje. Prohraje i v energetické válce, kterou vede proti nám i celé Evropě," dodal Rakušan.

"Je to asi reakce na relativně úspěšnou protiofenzivu Ukrajiny," řekl před jednáním vlády vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). I referenda v okupovaných regionech jsou podle něj součástí nějaké další ruské taktiky.

Luhanská lidová republika a Doněcká lidová republika v úterý oznámily, že mezi 23. a 27. zářím uspořádají referendum o připojení k Rusku. Taková lidová hlasování se mají konat i v Ruskem okupovaných částech ukrajinské Záporožské a Chersonské oblasti.

"I odložení Putinova projevu, který byl očekáván včera (v úterý), má svoji roli. Budeme se o tom bavit asi i na vládě," dodal Bartoš. "Vladimir Putin se dostává do úzkých, takže dělá různé věci," poznamenal ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

Podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) jde spíše o gesto dovnitř Ruska. "Když se podíváte na sílu, kterou má dnes k dispozici Ukrajina, na to, co znamená ta mobilizace ve své podstatě, jak dlouho to bude trvat, kdy mohou být tyto síly k dispozici na území Ukrajiny, tak si myslím, že to je spíš taková proklamace síly a demonstrace dovnitř do Ruska než něco, co by mohlo teď krátkodobě změnit tu vojenskou rovnováhu," řekl novinářům.

Podle předsedy sněmovního zahraničního výboru Marka Ženíška (TOP 09) je Putin "naprostý šílenec, kterého je nutné zastavit teď." "Částečná mobilizace je snad začátkem jeho konce. My musíme Ukrajině nadále pomáhat. A masivně. Kdo tvrdí, že dodávky zbraní eskalují konflikt, chce výhru zločinného Ruska," doplnil.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky