Zákaz kouření v restauracích zvyšuje zájem o odvykání

O 35 % vzrostl prodej přípravků určených na odvykání kouření. Vyplývá to z obchodních údajů Lékárny.cz za období od ledna do dubna. Lékárníci to dávají do přímé souvislosti se zákazem kouření v restauracích, který začal platit od konce května.

Ilustrační fotografie
reklama

„Nárůst prodejů odvykacích přípravků je ve srovnání s předchozími třemi lety opravdu razantní. Loni ve stejném období představoval jen šest procent a před dvěma lety prodeje dokonce stagnovaly,“ potvrzuje Karel Klodner, ředitel Lékárny.cz. „To nás přivedlo k myšlence uskutečnit online průzkum na téma kouření,“ dodává šéf největší internetové lékárny.

Průzkum proběhl v polovině května a zúčastnilo se ho 1155 zákazníků Lékárny.cz. „Je poctivé přiznat, že 71 % respondentů patří mezi nekuřáky. I tak jsou ale zjištěné výsledky zajímavé,“ říká Karel Klodner. (Pro úplnost: 9 % dotázaných uvedlo, že kouří příležitostně, 17 % lidí vykouří několik cigaret denně a tři procenta spotřebují denně jednu i více krabiček cigaret.)

Zákaz kouření v restauracích vítá 66 % dotázaných. Víc než pětině respondentů zákaz vadí, zbývajícím třinácti procentům je lhostejný.

Stop nikotinu ve stravovacích zařízeních má pozitivní vliv na rozhodnutí téměř sedmnácti procent kuřáků: definitivně přestat kouřit se rozhodlo půldruhého procenta, dalších 5,5 % o tom uvažuje a desetina lidí kouření aspoň omezí.

Z průzkumu Lékárny.cz mj. vyplývá, že zákaz kouření bude mít určitý ekonomický vliv na segment stravování: přestože 40 % respondentů tvrdí, že na ně nový zákon nebude mít vliv a pět procent kuřáků dokonce tvrdí, že budou chodit do restaurace častěji, 31 % jich naopak návštěvy gastronomických podniků omezí.

Z obchodních údajů Lékárny.cz je také možné vysledovat trendy v odvykání. „Na oblibě výrazně získávají náplasti, jejich prodej se téměř ztrojnásobil,“ prozrazuje šéf e-shopu Karel Klodner. Standardní je podle něho poptávka po ústních sprejích, klesá zájem o takzvané stopfiltry, které se nasazují na cigarety k omezení množství vdechovaných látek.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky