Z evropského města se stal ráj muslimů. Štědré sociální dávky, přísný islám, žádná kontrola

Stále více radikálních muslimů se přesunuje z Francie do Velké Británie. Tam je totiž čekají štědré sociální dávky, nedostatek kontroly ze strany státních orgánů a možnost praktikovat přísnější verzi islámu. Velká Británie si získala reputaci jako halal ráj pro saláfisty, kteří nejsou schopni zajistit si víza do Saúdské Arábie. Tvrdí to francouzský magazín L'Obs.

Diskuse: 1

Ilustrační fotografie
reklama

Týdeník varuje, že Small Heath v oblasti Birminghamu, kde 95 procent obyvatel praktikuje islám, je jedním z nejoblíbenějších míst pro francouzské muslimy, kteří hledají nový domov, kde mohou ženy nosit celoobličejový závoj. Tento oděv byl ve Francii zakázán v roku 2010.

„Daeš [Islámský stát] tu není a nikdo se na vás se nedívá“ vysvětluje Dounia, žena marockého původu, která se přestěhovala do Small Heath z Francie spolu s manželem Karimem a čtyřmi dětmi asi před rokem. Život v této oblasti je pro muslimy úžasný, tvrdí. Existují tu tělocvičny rozdělené podle pohlaví a bazény, které mají oddělené hodiny plavání pro ženy a muže, obchody mají modlitební místnosti a v nemocnicích ženy mohou požádat o prohlídku ženským doktorem.

Dalším důvodem, proč se pár se usadil v Small Heath, je „splynutí s davem“, řekla Dounia. Do oblasti se podle magazínu stěhuje stále více muslimů z Francie.  L'OBS poukazuje na nedostatek kontroly v porovnání s Francii a dalšími zeměmi Evropy, kde bezpečnostní služby často pozorně sledují salafisty.

V květnu Karim, 30-letý muslimský konvertita, ve škole jeho 10leté dcery vysvětloval, že se rodina přestěhovala do Velké Británie kvůli „svobodě“. „Děti nevěděly, že [ve Francii] dívkám není dovoleno nosit závoj ve škole, nebo že v jídelně nejsou halal pokrmy. Byly z toho v šoku,“řekl pro L'Obs .

Exodus salafistů do Británie podle některých urychlila hrozba brexitu. Jeden z tamních muslimů připouští, že do Small Heath se z Francie přistěhovalo asi 100 rodin, a do Birminghamu nejméně 300 rodin. Právě migranti podle L'Obs tvoří „pilíř komunity“ v Birminghamu, který díky tomu představuje „hotspot“ ceněný saláfisty. Mezi další patří Luton, Leicester a některá předměstí v Londýna, kam se také hromadně stěhují muslimové.

Do Británie se podle magazínu stěhují salafisté z celé Evropy – konkrétně z „Paříže, Roubaix, Marseille, Bordeaux... Belgie, Nizozemí a Španělska“. Pro muslimy ve Velké Británii „je život levný, nezaměstnanost je nízká a mešity a madrasy jsou hojné“, uvádí L'Obs.

Muslim jménem Hassan vysvětluje, že on i všichni jeho kamarádi se ve Francii setkali s urážkami i s tím, že je manažeři kvůli náboženství vyhodili. „Ve Francii nemůžete říci svému šéfovi, že se musíte modlit, ale tady to můžete udělat kdekoliv. V Ikei, v továrně. Přijde manažer a sám vám to navrhne,“ přiznává.

Přesto prý ani ve Small Heath není vše úplně ideální. Anglická konvertitka k islámu jménem Selma si stěžuje, že v oblasti se konají protesty krajní pravice. „Ale je to menšina,“ řekla a zdůraznila, že i státní školy „podporují praxi přísného islámu“. „Je to učitel, který se ujišťuje, že holčičky nezapomenou nosit šátky,“ řekla pro L'Obs .

Právě školy hrál velkou roli v rozhodnutí Husajna přestěhovat se do Británie i s svou rodinou. Utíkali prý před „homosexuální propagandou“ ve francouzských státních školách. „Chtěl jsem, aby moje žena mohla nosit závoj a aby děti mohly získat vzdělání v souladu s našimi hodnotami,“ řekl. „Tohle gay manželství. Jak to můžeme akceptovat?“

Pro saláfisty s evropskými pasy, kteří chtějí žít v souladu s přísnými islámským učením „není nic jednoduššího než se usadit v Británii“, kde dostanou „velkorysý balík péče, veřejných služeb, je tu dostatek práce, a to vše bez víza nebo povolení k pobytu,“ dodává L'Obs .

Diskuze: Z evropského města se stal ráj muslimů. Štědré sociální dávky, přísný islám, žádná kontrola

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 1, poslední 05.06.2017 13:06 Vložte komentář

Zobrazen poslední komentář. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Související:

reklama

Fokus

Aktuálně

Doporučujeme

Zobrazit: mobil | klasicky